Moodulmajadel Eestis praegu hea minek

Sirje Niitra 06. mai 2004, 00:00

?Meil on turgu senikaua, kuni magalad veel inimesi täis on,? ütles Soomest moodulmaju Eestisse toova Omatalo tegevjuht Erko Rohtmaa, kelle hinnangul lähiaastail vajadus selliste puitkarkassmajade järele ainult kasvab.

Rohtmaa sõnul aitab Omatalol hinna madalal (alates 8000 krooni ruutmeeter) hoida Soomes toimuv suurtootmine. Majakarbi saab püsti 2-3 päevaga, võtmed kätte nelja kuuga. Tüüpiline sellise maja tellija on töötav abielupaar vanuses 32?45 eluaastat, kes praegu elab korteris. Omatalo on Eestis püstitanud juba 280 maja, praegu on töös 34.

Omataloga konkureerib Eesti turu pärast Kodikas Kinnisvara ja Ehituse OÜ. Firma juhatuse liige Joel Parve rõhutas samuti suurtehases tootmise eeliseid ning kiitis Kodikas Talo seina paksust ja kolmekordseid puitpakettaknaid. Ta lubas, et hommikul püstitama hakatud majal on õhtuks katus peal. Ruutmeetri hind algab 9300 kroonist, suurem maja tuleb mõnevõrra odavam. Lepingu sõlmimisest kuni täieliku valmimiseni võib minna kuni pool aastat. Praegu kerkib firmal Kiilis 4 eramut, aasta lõpuks peaks valmima kokku 15 maja.

Soomlastega üritavad rinda pista Eesti moodulmajade tootjad. Seve Ehitusel on majatehas Harjumaal Turba lähedal. Büroo juhataja Mare Enniste sõnul võimaldab juhtimiskulude kokkuhoid pakkuda maju hinnaga 8200 krooni ruutmeeter. Hetkel on püstitamisel 6 maja Saku lähedal ja üks Kiilis. Kolme turul oldud aastaga on valminud 50 maja ja aasta käive on 10 mln krooni ringis. Seve Ehitusel on praegu töös ka suvilate projekt Norras.

Kümne aasta vanune Pärnu majaehituskombinaat Matek toodab soojustatud seinaelemente ja katusekonstruktsioone oma Pärnu tehases ning saadab 90% toodangust Norrasse, Saksamaale ja Rootsi. Matek ise valmis ei ehita, kuid koos koostööpartneriga tuleb võtmed kätte projekti hinnaks 10 000 kr ruutmeeter. Aastas toodab Matek kuni 300 maja ja teeb sellega käivet 80 mln krooni ringis.

Kodumajatehas teeb ruumid koos vajaliku sisustusega valmis tehases, veab need ehitusplatsile, paigaldab ühe päevaga vundamendile ja ühendab omavahel nädalaga. Tegevjuhi Lembit Lumpi sõnul on eeliseks see, et maja valmib tehase tingimustes. ?See pole platsitöö, mis ilmast sõltub,? lausus ta. Puuduseks võib aga pidada seda, et igale poole ei pääse nii suurte veostega ligi. Üle 95% Kodumajatehase toodangust läheb eksporti, põhiliselt Skandinaaviasse. Eestis on nõudlus eramute järele, mille ruutmeetri hind algab 10 000 kroonist ruutmeeter. Ettevõtte eelmise aasta käive oli 340 mln krooni ja kasum sellest üle 10%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing