Saksamaa majandus kosub hoolimata probleemidest

Tõnis Arnover 18. mai 2004, 00:00

Saksamaa esimese kvartali majanduskasv oli viimase kolme aasta parim. Mullu sama perioodiga võrreldes oli kasv 0,7% ja eelmise kolme kuuga võrreldes 0,4%, mis ületab keskpanga prognoosi.

Majandusminister Wolfgang Clement ütles kommentaariks: ?Majanduse toibumine aasta algul on positiivne signaal ja ma olen kindel, et struktuurireformid ergutavad aasta teisel poolel ka kodumaist nõudlust, mis aitaks koos ekspordiga majanduskasvu veelgi kiirendada.?

Nagu näitab statistika, on ELi laienemise mõjudesse teatud kahtlustega suhtunud Saksamaa eksport jõudsalt kasvanud uutesse ELi liikmesriikidesse juba enne nende täisliikmeks saamist. Veebruaris eksportis Saksamaa kümnesse ELi uude riiki kaupu 76,7 miljardi krooni eest, mis teeb kasvuks 10,8%. Samal ajal suurenes Saksa eksport ka ELi vanadesse riikidesse, kuid kasvutempo oli palju mõõdukam ehk 6,7%.

Saksamaa kantsler Gerhard Schröder ütles, et tänu uute ja vanade riikide majanduse edukale lõimumisele on Saksa kaupade vedu uute idanaabrite turule hakanud juba võrdsustuma Saksa ekspordiga USAsse.

Saksa majanduse tõsiseks probleemiks jääb eelarvepuudujääk, mille tõttu Saksamaa ei suuda juba kolmandat aastat täita ELi rahaliidu stabiilsus- ja kasvupakti tingimusi, st hoida puudujääk alla kolme protsendi SKTst. Ehkki see õõnestab rahaliidu usaldusväärsust, ei välistanud rahandusminister Hans Eichel eelmisel nädalal, et Saksamaa rikub pakti tulevalgi aastal.

Saksamaa valitsus on sattunud surutud seisu. Püüdes ellu viia ebapopulaarseid heaolu- ja tööturureforme, on valitsevate erakondade toetus rahva hulgas järsult vähenenud, mis tõotab neile tagasilööke liidumaade valimistel. Kuid reformidele vaatamata püsib Saksa ettevõtte tulumaksu tase palju kõrgem kui uutes ELi riikides, mistõttu neil on raske konkureerida ja paljud ettevõtted kolib kolivad riigist minema.

Möödunud neljapäeval peetud Saksamaa ja Prantsusmaa järjekordsel, 82. tippkohtumisel, kus kantsler Gerhard Schröder ja president Jacques Chirac arutasid muu hulgas kahe riigi tööstussidemete tihendamist, tuli Schröder taas välja oma varasema ähvardusega, et kui ELi uued liikmesriigid ei lõpeta oma ebaausat maksupoliitikat, siis Saksamaa kui ELi suurim doonorriik kaalub nende rahalise abistamise lõpetamist.

Tänavu I kvartalis oli ELi majanduskasv parim pärast 2001. aastat. Sellele on kaasa aidanud USA ja Aasia areng, tänu millele on suurenenud Euroopa eksport. Samas ökonomistid rõhutavad, et kuna kodumaine nõudlus on jätkuvalt nõrk, ei ole kindlust, et kasv jääb püsivaks. Näiteks võib kodumaine nõudlus jääda nõrgaks, kui kõrge nafta hind hoogustab inflatsiooni.

Eurostati andmeil kasvas eurotsooni majandus kvartaliarvestuses 0,6%. Euroopa Komisjon ja keskpank prognoosivad majanduskasvu hoogustumist sel aastal.

?Info kinnitab, et majanduse toibumine on hoo sisse saanud,? ütles Euroopa keskpanga president Jean-Claude Trichet.

OECD ennustab ELile selle aasta majanduskasvuks 1,6%, mis on viimaste aastate taustal hea, kuid jääb märgatavalt alla USA 4,7 protsendile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing