Tina hind 15 aasta kõrgtasemel

Romet Kreek 21. mai 2004, 00:00

Ajal, kui metallihinnad tiksuvad vaikselt kõrgtasemetelt allapoole, tõusis tina hind 15 aasta kõrgtasemele.

Üldiselt mõjub metallihindadele mure, et Hiina majanduskasvu ohjeldamise meetmed võivad vähendada riigi nõudlust tooraine järele.

Kuna tina kasutatakse elektroonikaseadmetes ja toiduainetööstuses, on tina hinna tõusu taga on hoopis teised põhjused. Tina hind tõusis Londonis 3,4 protsenti, 9125 dollarile tonnist. Lühemaajaliseks hinnatõusu põhjuseks on see, et pakkumine, millega oleks Londoni metallibörsi ladudesse juurde tulema pidanud 745 tonni tina, tühistati, mis jätab laovaruks vaid 2820 tonni.

?See on ainult aja küsimus, millal tina hind tõuseb üle 10 000 dollari taseme,? ütles Mitsui Bussani analüütik Martin Fewings Bloombergile. Pikemaajaliselt mõjutab möödunud aastal enam kui 90 protsenti kallinenud tina hinda Euroopa Liidu plaan keelustada plii kasutamine elektroonikatööstuses alates 2006. aastast. Tina roll on asendada pliid. See samm loob tina järele 10 000tonnise lisanõudluse aastas, ütles Tin Technology tegevdirektor David Bishop. Ta lisas, et kui elektroonika suurtootjad, nagu Dell ja Sony, loobuvad ka mujal maailmas plii kasutamisest, tekitab see täiendavalt 30 000tonnise nõudluse aastas.

Euroopa Liit keelustab plii kasutamise, kuna see, nagu ka teised elektroonikatööstuses kasutatavad metallid, kahjustab laste närvisüsteemi.

Maailma suurim tinatootja, Indoneesia firma PT Timah Pbk teatas, et nende tinatootmine vähenes mullu 20 protsenti, 43 948 tonnile, mis on umbes 15 protsenti maailma tinanõudlusest. Firma teatas, et tootmine väheneb sel aastal 40 000 kuni 43 000 tonnini. Ka maailma suuruselt teine tinatootja, Peruu firma Minsur on teatanud tootmisprobleemidest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing