Jaapani börs langes kiiresti

Alvar Jõgeva 04. juuni 2004, 00:00

Jaapani Nikkei indeks tegi läbi kolme nädala suurima kukkumise, kui naftafutuurid tõusid New Yorgi kaubabörsil. Languse põhjuseks oli turu kartus, et kõrgem nafta hind aeglustab majanduskasvu, vahendas Bloomberg.

Investoritele valmistas muret ka peamiste eksporditurgude, USA ja Hiina majanduse olukord. Hiinas püütakse ülekuumenevat majandust jahutada intressimäärade tõstmisega, kuid see tähendaks Jaapani kaupade nõudluse vähenemist. USA keskpanga intressitõus võib samuti kahandada huvi Jaapani firmade toodangu vastu.

HSBC fondijuhi Koshi Kumagai sõnul on kõrgel nafta hinnal negatiivne mõju Jaapani aktsiaturule. Kuna Jaapan impordib peaaegu kogu toodangu, mõjutab see Jaapanit väga tugevalt. Kaudselt avaldab mõju ka võimalik globaalne majanduskasvu aeglustumine kõrgemate naftahindade tõttu.

Jaapani aktsiaturg alustas eile hommikul tõusuga, kuna päev varem oli nafta hind langenud ligi 6 protsenti. Kuid peagi asus nafta hind järjekordsele tõusule, mis langetas Jaapani aktsiate hindu. Nikkei indeks kukkus päevaga 1,9 protsenti, 11027 punktini. See on suurim langus pärast 17. maid.

Nikkei indeks on oma selle aasta tipust, mille ta saavutas 26. aprillil, kukkunud 9,4 protsenti. Peamiseks languse põhjuseks peetakse nafta hinda, mis võib vähendada Jaapani firmade kasumeid. Siiski kasvas Jaapani majandus G7 riikidest kõige kiiremini, näidates I kvartalis 5,6protsendilist kasvu aasta baasil.

Tõusva päikse maa tähtsamatest aktsiatest said suurema languse osaliseks elektroonikatootja Sony ja mikrokiipide pakendamisega tegeleva Kyocera aktsia, mis langesid vastavalt 1,3 ja 1,9 protsenti.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing