Soome riiklik tee-ehitaja tuleb Eesti turule

Gea Velthut-Sokka 10. juuni 2004, 00:00

?Investeerimiseks on meil 500 000 eurot,? ütles Tieliikelaitose juht Heikki Koivisto. See 8 miljonit krooni on summa, mille omanik ehk Soome riik ettevõttele läinud nädalal kinnitas koos loaga asutada Eestis tütarfirma.

Soomes on Tieliikelaitos infrastruktuuri osas turuliider ning suuruselt viies ehitusfirma.

Eestis on plaanis osaleda riigihangetes projekteerimistöödega ning hakatuseks väiksemate ehitustöödega, näiteks asfalditöödega, ütles Koivisto.

?Loomulikult on meie otsus mõjutatud europrojektidest,? ütles Koivisto. ?Eesti turu kasv on kiire, ehkki turg ise on väike.? Tegevuse võimaliku laiendamise eesmärgil jälgib Tieliikelaitos arenguid ka teiste Balti riikide turul.

Eesti tee-ehitajaid teeb uudis murelikuks.

?Suur ja tugev firma, nad on meil Soomes ka konkurendiks,? ütles Lemminkäinen Eesti juhataja Avo Lillemäe. ?Aga Eestis on konkurents tihedam, ehkki mahud kasvavad.?

Lillemäe ütles, et konkurssidel osaledes enam hindu alla lasta ei saa, sest tooraine on maailmaturul hoopis kallinenud.

Tallinna Teede juhi Tiit Padari sõnul on Soome firma Eesti turule tulekut pikalt ette valmistanud ja olukorda uurinud. Seda on näha sellest, et Tieliikelaitos plaanib Eestisse siseneda just projekteerimisfirma kaudu. Veel paar aastat tagasi oli siin headest projekteerijatest tõsiselt puudus, tänaseks on olukord paranenud.

Ka Padari ütlusel teravdab Soome ehitaja siinset turuolukorda tunduvalt. ?Turg on väike ja sellise suurusega tegija lisandumine tekitab väiksematele ettevõtetele ebameeldivaid hetki,? prognoosis Padar. Tema hinnangul on Tieliikelaitosel piisavalt võimsust, et haarata mõne aasta jooksul oluline osa turust.

?Kõik sõltub sellest, kas neil õnnestub leida ettevõte, mida üle osta. Hetkel ei tea ma küll ühtegi tõsiseltvõetavat tee-ehitusfirmat, mida omanikud oleksid valmis müüma,? lisas ta.

Teede REV-2 peadirektorit Peeter Vilipuud pani hämmastama riigiettevõtte soov tulla Eesti turule. ?Leppigu siis juba Eesti ja Soome valitsuste tasandil omavahel kokku, et meie maanteeametist saab Soome maanteeameti lõuna osakond,? pahandas ta. ?Teede ehituses tuleb teha väga suuri investeeringuid, see pole mõni ehituse projektijuhtimine, kus ainult meeskonda vaja on. Siinsed eraettevõtjad on riskid võtnud ja need investeeringud teinud ning nüüd tuleb riigi rahaga töötav ettevõte siia vallutama.?

Vilipuuga nõustus ka Avo Lillemäe: ?Imelik, et riigifirma erasektoriga konkureerima tuleb, see pole aus.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing