Eesti seadusandlust võiks muuta

Romet Kreek 16. juuli 2004, 00:00

Küsisin Eesti Telekomi pressikonverentsil ? kas Eesti Telekom ei saaks maksta dividendi iga kvartal, jaotades sel teel ka tulumaksu nelja kvartalisse. Sel juhul ei tekiks kvartalikahjumit ja rahavoog jaotuks ühtlasemalt. Kahjuks ei luba Eesti seadusandlus seda teostada.

Seaduseloojad võiksid kaaluda seadusandluse muutmist. USAs on näiteks tavaline, et börsifirmad maksavad dividende kord kvartalis. Sellisel juhul jaguneks riigile dividendide maksustamisest saadav maksudevoog ühtlasemalt kogu aasta peale. Investorid saaksid dividende sagedamini kui vaid kord aastas, muutes investeerimist populaarsemaks. Kõik peaksid asjaga rahul olema.

Rääkides Eesti Telekomi kvartalitulemusest, võiks nende kohta öelda kergelt positiivse alatooniga. Kahjumile vaatamata võib Eesti Telekomi tulemused lugeda kergelt positiivseteks, kuid mitte sellisteks, mille peale karjaga lennataks aktsiat ostma.

Eesti Telekomi II kvartali käive kasvas 8 protsenti, 1,288 mld kroonile. See on firma rekordiline kvartalikäive. Põhivara kulumieelne ärikasum kahanes kaks protsenti, 552 mln kroonile. Ettevõtte ärikasum kasvas kaks protsenti, 347 mln kroonile. Läinud aasta 404 mln kroonise puhaskasumi kõrvale tuli sel aastal 26 mln kroonine kvartalikahjum. Kahjumi põhjuseks on suur tulumaks dividendidelt. Firma sai 0,19 kroonise kahjumi aktsia kohta võrreldes aastataguse 2,94 kroonise kasumiga.

Kolmapäeva õhtul teatas börs, et neile on saabunud huvitav teade. DCF Fund omab ING vahendusel suuri osalusi Klementis, Saku Õlletehases ja Viisnurgas.

Vastavalt eile börsile edastatud teatele hoiab ING Luxembourg S.A. Klementi, Saku Õlletehase ja Viisnurga aktsiaid oma kliendi, DCF Fund (II), nimel.

Fondile kuulub 188 805 Klementi aktsiat ehk 9,95% aktsiatest. Olulise osaluse piir ületati juba 16.06.2003. Fondil on 400 000 Saku Õlletehase aktsiat ehk 5% aktsiatest. Olulise osaluse piir ületati 14.03.2002. Fondile kuulub veel 498 000 Viisnurga aktsiat ehk 11,07 protsenti firma aktsiatest, olulise osaluse piir ületati 03.09.2001.

Kes on see müstiline DCF, kes oli ainuke ING Luksemburgi kliendikonto kunde? Fond asub meile väga lähedal. Tegu on Taani panga Danske Banki Soome tütarfirma Danske Capital Finland Oy Baltisuunalise aktsiafondiga. Fondi maht oli 123,5 mln eurot (1,92 mld krooni). Lisaks eelpoolmainitud firmade aktsiatele kuuluvad fondile veel Hansapanga, Eesti Telekomi, Norma, Merko Ehituse, Tallinna Kaubamaja ja Tallinki aktsiad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing