Eesti betoonelementide tootja rajab tehase Lätti

Andris Feldmanis 01. oktoober 2004, 00:00

Tartu Maja Betoontooted ASi juhataja Vallot Manguse sõnul hakati Lätti tehase ehitamise plaani pidama juba mõnda aega tagasi. ?Juba kuskil kolm aastat oleme seisukohal, et tühi koht sellel turul tuleks täita ja minna ise sinna tootma,? rääkis ta.

Ehitusele pannakse nurgakivi järgmisel nädalal. 80 miljonit krooni maksma minev tehas rajatakse Riia kesklinnast umbes 15 km kaugusele Saurie?i.

Eelmisel aastal moodustas Läti-suunaline eksport umbes 25% Tartu Maja Betoontooted ASi ligi 140 miljoni kroonisest käibest, nüüd oli loogiliseks sammuks viia oma tootmine Lätti. Oma toodete eksporti Lätti alustati juba 90ndate keskpaigast.

Uue tehase aastakäibeks võiks Manguse sõnul olla üle 90 mln krooni. Esimeses etapis on kavas käivitada seal kaks tsehhi, kus hakatakse tootma lae- ja seinaelemente. Hiljem võib lisanduda veel kolmas karkasside tootmiseks. ?Aga eks see oleneb turuolukorrast,? lisas Mangus.

90ndate alguses pärast iseseisvumist jäi Lätis betoonitootmine soiku ja püsis väiksena seniajani. Nüüd on viimaste kuudega alustanud Lätis tööd kolm-neli betoonitehast. Ühe tehase rajajaks on ka Eestis tegutseva E-Betoonelemendi emafirma Consolis Grupp, millel on oma tootmine ka Leedus.

Eestis Manguse hinnangul konkurents hetkel tänu ehitusbuumile väga tihe ei ole, ruumi oleks isegi veel ühele tehasele. Mõned aastad tagasi, kui nii aktiivset ehitustööd ei käinud, oli konkurents karmim. ?Praegu on tehased kõik täis ja aasta lõpuni on näha, et ei ole probleemi sel ega ka järgmisel aastal,? rääkis Mangus.

Läti tehase ehitus lõpeb järgmise aasta aprillis ning tootmine peaks algama suvekuudel. Esialgu hakkab tööle tehases 50?60 inimest, hiljem võib lisanduda veel mõnikümmend. Tehases hakkavad tööle kohalikud inimesed, praegu otsitaksegi kaadrit. Eestist lähevad sinna vaid ajutiselt mõned inimesed, kes tegelevad väljaõppe ja konsultatsioonidega.

Järgmisel aastal on Manguse sõnul firmal plaanis hõivata Läti turgu ning sealt loodetakse edasi liikuda ka Leedusse, kus on samuti betoonelementide tootmine Eestist mõnevõrra maha jäänud. Pikemas perspektiivis on plaanis jõuda ka Venemaa turule.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing