Närvid läbi?

Anneli Salk 25. oktoober 2004, 00:00

Stressi kätte ei sure, kuid elamise ja töötegemise teeb see küll närvesöövaks. Soovides korralikult tööd teha ja häid tulemusi saavutada, on kerge end märkamatult töökohustustega üle koormata. Selle asjaolu võib sootuks unustada, et tööd jagub terveks eluks ning mõttetu on end paari aastaga füüsiliselt ja psüühiliselt ribadeks tõmmata. Head tervist ja raudseid närve läheb ka vanemas eas vaja. Järelikult, kui tunned endal tööstressi sümptome ? võta aeg maha ja lõdvestu.

Kuna viimased kümme aastat on Eestis toimunud palju muutusi, siis on märgata, et erinevad põlvkonnad suhtuvad oma tervisesse ja tööstressi erinevalt. Erinevus on nimelt teadlikkuses.

Vanema põlvkonna töötajatel on harjumuseks saanud tervisega seotud probleeme seni taluda, kui see vähegi võimalik on. Puudub harjumus regulaarselt SPA tervisekeskusi külastada või käia psüühilise ülepinge korral psühholoogilisel konsultatsioonil. Arsti poole pöördutakse viimases hädas.

Noorema põlvkonna töötajad on oluliselt kompetentsemad töötervishoiu teemadel, kuna käiakse vastavasisulistel koolitustel (näiteks stressikoolitus). Samuti on populaarsed tervisekeskuste, spordikomplekside ja SPA külastused.

Nooremad inimesed pühenduvad rohkem tööstressi ennetavale tegevusele. Loomulikumaks peetakse ka psühholoogilist konsultatsiooni, et leida professionaalseid lahendusi tekkinud pingelistele situatsioonidele. See on muidugi ainult üldistus, igas põlvkonnas on väga erineva ellusuhtumisega inimesi.

See on elustiili küsimus, milliseid harjumusi oma ellu juurutatakse ning kui palju planeeritakse puhkuseks aega. Kergem on tööstressi ennetada, kui sellest raskest seisust välja tulla.

Häid soovitusi lõõgastumiseks on palju ? hobidega tegelemine, saun, massaa?. Oma elustiili tervislikumaks kujundada pole kunagi hilja, see on ettevõtmise küsimus. Kui soovitakse pikki aastaid olla hea töövõimega, siis tasub oma tervisele ja lõõgastumisharjumustele tähelepanu pöörata.

Kui ei võeta aega puhkamiseks ja oma jõuvarude taastumiseks, siis kogetakse läbipõlemist ? füüsilist ja psüühilist kurnatust. Inimene pole masin, kes suudaks pidevalt lõõgastava puhkuseta töötada.q

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing