Kingitud hobuse suhu ei vaadata

Anu Saare 29. oktoober 2004, 00:00

Täiesti vale. Pärnu linnapeale on kingiks toodud näiteks lipse, lipsunõelu, püksirihm, sviiter, sall ja korgitserikomplekt. Sel kevadel avati linnavalitsuse ajalootuba, kus saab vaadata Pärnu kõikide linnapeadega seotud materjale ja kingitusi.

Linnapea kabinetis on aukohal Norra kuninga Harald V kingitud karu, samasuguse sai kingiks ka Pärnu maavanem. ?Ikkagi kuningas kinkis selle,? ütleb praegune linnapea Väino Hallikmägi uhkelt, kuigi ta Norra kuningapaari visiidi ajal võimul ei olnud. Unikaalsemaks kingiks peab Hallikmägi Ungari sõpruslinna Siofoki toodud suurt ja võimast vaasi, mille ühel küljel on Pärnu, teisel Siofoki vapp. Sellist juba poest ei osta ning tõenäoliselt ongi maailmas ainult üks selline vaas või siis ehk ka kinkijal endal.

Kuigi pereringis eelistab Hallikmägi rohkem praktilise väärtusega kingitusi, peaks linnale toodud kinkidel olema oma lugu. ?Oluline on, et jääks meelde, et kingitus oleks just konkreetselt linnalt ja iseloomustaks kinkijat ehk linna,? arvab ta. Üheks selliseks on aastaid tagasi Otepää kingitud karuott, mis istub linnavalitsuse istungite ruumis diivanil ja mis kuulub otsekui mööbli hulka. ?Ta pole mulle midagi erilist ega armast, ta pole minu karu, aga ta on puutumatu, sest ta on olnud siin enne mind,? mõtiskleb linnapea.

Pikalt ja põhjalikult näitab Hallikmägi Ukraina presidendi Leonid Kut?ma saadetud kella, mille Ukraina suursaadik andis talle üle suure kaasaelamise ja vaimustusega. ?Seal oli temperamenti ja rahvuslikku uhkust, et see on Ukrainas tehtud ja presidendi kingitud,? meenutab meer. Eriliseks teeb kella see, et neid tehti kokku 850 eksemplari. Ometi pole see asjaolu Hallikmäge kellausku pööranud ja eriline kink seisab karbis. Terve talve on pakendis seisnud ka Mongoolia presidendi kingitud tumesinine sviiter ja sall.

Seevastu peaminister Juhan Partsi kingitud lipuga on Pärnul plaanid, sest lipp on eriline. See on koopia iseseisvusdeklaratsiooniaegsest Eesti lipust ja võidupühal heiskas Pärnu selle masti.

Lipud on üldse levinud kingitus, Euroopa Parlamendi president Pat Cox kinkis Euroopa Liidu lipu.

Kui Pärnu kingitusi teeb, arvestatakse nende tegemisel, et need oleksid kordumatud ja originaalsed. Üks tänavuaastastest kingitustest on kaunis klaasist jõepaat-küünlajalg, millel on Pärnu vapp ja pikk küünal mõjub alusel mastina. Tore kingitus on ülemöödunud suvel valminud Pärnu lauludega CD-plaat ja tänavuseks kingiks sai Mati Põldre 10minutiline Pärnu film.

Linnapea Hallikmägi leiab, et sisutühi kink on mõttetu ja ununeb peagi. Üheks selliseks peab ta ühe varasema linnavalitsuse kingitust ? Pärnu logoga kella, mis valmistatud Taiwanis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing