Testid ja kodused ülesanded lihtsustavad uue töötaja valikut

Piret Rehepapp 02. november 2004, 00:00

Sobiva meeskonnaliikme otsingul suurendab õige otsuse tegemise tõenäosust kandidaatide testimine, mis annab infot inimese isiksuseomaduste, vaimsete võimete ja ametikohale tarvilike kompetentside kohta.

Nordea Pank Eesti personalijuhi Raivo Hellerma sõnul on isiksuseomaduste ja vaimsete võimete testid teatud olukordades hea abimaterjal valiku tegemisel. ?Vajadus kandidaate testida sõltub vakantse ametikoha spetsiifikast ? kui see eeldab inimeselt mingeid kindlaid võimeid või omadusi, siis selle olemasolu ka testime.?

Kuna iga testiga kaasneb ettevõttele ka rahaline kulutus, kasutab Nordea Pank teste vastavalt vajadusele tugimaterjalina vaid teatud tasemest kõrgemate ametikohtade täitmisel. ?Vahel tekib intervjuu käigus mõne inimese puhul kahtlus või tunne, mis annab tõuke inimeses ühe või teise kriitilise edufaktori piisavat olemasolu testida,? selgitas Hellerma.

Ka ASi Kristiine Kasiino teenindusjuht Maria Kütt arvab, et testimisfirma kasutamine on teenindaja valiku jaoks liiga kallis. ?Meie kasutame standardteste valdavalt keskastmejuhtide valikul lisainfo saamiseks esimese ja teise intervjuuvooru vahel. Testimine annab otsustamiseks kasulikku lisainfot olukordades, kus sõelale on jäänud pealtnäha võrdsed kandidaadid,? rääkis Kütt.

Kui intelligentsuse ja isiksuseomaduste väljaselgitamiseks kasutatakse teaduslikult välja töötatud teste ja enamasti ka professionaalsete firmade teenuseid, siis kandidaatide võimekust testivad ettevõtted valdavalt oma jõududega.

Näiteks andis Tartus asuv konsultatsioonifirma OÜ Euroabi hiljutise värbamise raames huvipakkuvatele kandidaatidele koduse ülesande ? etteantud informatsiooni põhjal tuli koostada näidistekst ning lahendada finantsülesanne. Ettevõte jäi kandidaatide sellise testimise tulemustega väga rahule. ?Intervjuu väljendab paljuski kandidaadi enda arusaamu tema oskustest ja omadustest. Mõni kandidaat arvab vestlusel, et finants on tema tugev külg, aga kui ülesannet peab lahendama, jääb jänni,? leidis Euroabi juhataja Maido Puna. Nii selekteeruvad ka motiveeritud kandidaadid.

Sama kinnitas ka Kütt, kes juhtkonnaliikmete valikul eelistab ettevõttesiseseid kodutöid standardtestidele. Ka haakuvad need tavaliselt täidetava ametikoha kohustustega ning annavad kandidaatide kohta rohkesti infot. Kristiine Kasiinos asendati mõni aeg tagasi teenindaja palkamisel kasutatavad rollimängud kandidaatide testimisega tööolukorras. ?Rollimängud eeldavad suurt näitlemisoskust ning ei loo piisavat alust inimesest adekvaatse pildi saamiseks. Töötaja vaatlemine ja hindamine tegelikus töösituatsioonis annab palju parema tulemuse,? ütles Kütt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing