Inno Tähismaa • 7. november 2004 kell 22:00

Kiireim tee laenurahani

Suurim vahe on selles, et laenukontoris saad enamasti vastuse kätte tunniga ja raha juba samal või järgmisel päeval.

Tallinna tänavatel on viimaste kuude jooksul pilku püüdnud Ehital Liisingu plakatid. ?Laenud ja liisingud ilma palgatõendita,? reklaamib end üle 60 miljoni kroonise kinnisvaraliisingu portfelliga firma. Ehital finantseerib nii eraisikuid kui ka ettevõtteid, pakkudes laenu kinnisvara tagatisel. Raha kasutamise otstarve ei ole piiratud. Laenude ja liisingute tähtaeg on kuni 15 aastat.

Erinevalt tavalistest panganduse tavadest ei nõuta eraisikust kliendilt kinnitust sissetulekute kohta. Ettevõtetel ei ole vaja esitada raamatupidamisdokumente. Laenu võivad taotleda kõik Eestis legaalselt viibivad eraisikud.

Ehital Liisingu juhatuse liige Vadim Purin räägib, et firma pakutav intress on ?normaalne?, alates 6 protsendist. Laenuotsus tuleb kümne minutiga, taotlejal peab kaasas olema vaid kinnisvara hindamisakt. Laenu antakse kuni 60% kinnisvara väärtusest.

Ehitalil on esindus ka Lätis. Leedus veel pole. ?Kui on, siis räägime,? kommenteerib Purin firma edasisi plaane.

Ehitali-taolisi ettevõtteid on Eestis kümmekond. Kõiki neid iseloomustab asjaajamise kiirus ja laen või liising kinnisvara tagatisel. Osa firmasid annab laenu ka autode tagatisel või siis käenduse alusel. Välja antud laenude maht kõigub firmades 100?200 miljoni kroonini, klientide arv on 1000 ja 2000 vahel. Ja kasumeid arvutatakse miljonites kroonides.

Vaatamata tihedale rebimisele finantsturul ei pea Eestis tegutsevad pangad laenukontoreid oma konkurentideks. Samuti ei ohusta pangad väiksemate vendade tegevust. ?Püsime pankadega konkurentsis, kuna kliendi sihtgrupp on erinev pankade omast,? märgib ASi Reval Liising sekretär Kristiina Gabor. ?Näiteks isikud, kes ei oma Eesti kodakondsust või väikeettevõtted ja teised isikud, kes soovivad kiiret finantseerimisvõimalust. Konkurentsieeliseks on kliendisõbralikkus, paindlikkus ja kiirus.?

Finantsinspektsioon laenukontorite kohta arvestust ei pea. ?Taolised laenuandjad ei ole finantsinspektsiooni järelevalve all,? märgib inspektsiooni pressiesindaja Livia Kulm. ?Iseenesest on konkurents finantsvahenduses klientide vaatevinklist positiivne,? jätkab ta, ?selliste ettevõtete näol on tegemist lihtsalt ühe raharessursi pakkujaga.?

Samalaadse, kinnisvara tagatisel antava laenuskeemi tuntuim esindaja Eestis on Balti Investeeringute Grupp ehk BIG. Firma alustas kümmekond aastat tagasi Tartus, ent on nüüd kombitsad ajanud kõikjale üle Eesti.

BIGi juht Targo Raus märgib, et erinevalt mitmetest laenukontoritest pole BIGi toode eluaseme-, vaid tarbimislaen. Sellega seonduv on ka BIGi intress kõrgem. Kui pankadel on tarbimislaenu intress 18% juures, siis BIG pakub seda intressiga alates 15,5%. ?Meie suudame otsuse teha kiiresti,? kommenteerib Raus väiksema firma eeliseid, ?kahe kuni nelja tunniga on raha käes.?

Raus märgib BIGi klientidena üliõpilasi, kel pole kindlat töökohta, ning madalapalgalisi, kel mitu tööotsa. Vanainimeste krediteerimisest on BIG Rausi sõnul loobumas. Tarbimislaenu tagatiseks on käendus või kinnisvara.

Hetkel kuum