Arla Foods tõuseb maailma suurimaks

Tõnis Arnover 09. detsember 2004, 00:00

13 600 Rootsi ja Taani talunikule kuuluv piimaühistu Arla Foods ja 7400 Hollandi ja Saksa talunikule kuuluv Hollandi Campina loovad maailma suurima piimatööstuskontserni Campina Arla, mille käive küünib 160 miljardi krooni kanti. Kui konkurentsiametid ühinemiseks loa annavad, siis alustab Campina Arla tegevust tuleva aasta teises kvartalis.

Ühinemise algataja Arla Foodsi viimaste aastate kasv on olnud väga jõuline. Neli aastat tagasi liitusid Rootsi Arla ja Taani MD Foods omavahel, aasta tagasi ostsid nad börsil noteeritud Briti Express Dairies, mis kergitas kontserni Euroopa suurima käibega meiereiks. Nüüdne ühinemine Hollandi Campinaga kasvatab Arla Foodsi käivet veel enam kui kolmandiku võrra ja annab selle kätte ca 13% Euroopa Liidu piimatootmisest.

Arla Foodsi avalike suhete juht Astrid Gade Nielsen ütles Taani ärilehele Börsen, et ühinemissoovi on tagant kihutanud nii ränk konkurents maailma piimatoodete turul, Euroopa madalad piimahinnad kui ka ELi ekspordi- ja piimatootmistoetuste vähendamine. ELi põllumajandusreformi tulemusena peaks piima hind Euroopas alanema aastaks 2008 umbes viiendiku võrra. Seetõttu on Arla Foodsi pressiteate kohaselt ühinemise üks peaeesmärk stabiliseerida piima hinda oma liikmete jaoks. Samuti loodetakse ühiselt üle kahe miljardi krooni kulusid kokku hoida.

Nielseni sõnul pidas Arla Foods ühinemisläbirääkimisi mitme firmaga, sealhulgas Saksa Nordmilchiga ja Hollandi Frieslandiga, kuid lõpuks eelistas Campinat. See on samuti talunike ühistu, mis on loodud 1989. aastal ja tekkinud mitme Hollandi ja Saksa piimatööstuse liitumise tulemusena.

Nii Arla Foodsi kui Campina piimatoodete valik on väga lai. Edasises tööjaotuses on Arla Foodsi koduturuks määratletud Rootsi, Taani ja Suurbritannia, kus tema turuosa praegu on vastavalt 26, 24 ja 17%, ning Campinal Beneluxi riigid, Saksamaa, Kreeka ja Venemaa. Mõlemal kontsernil on arvestatav eksport üle maailma sajakonnas riigis, sealhulgas Baltimaades. Nad toonitavad, et soovivad sõlmida head partnerlussidemed Euroopa ühisturu supermarketikettidega, mis avaks kergemini uute turgude uksi.

Firmade nõukogud on soovitanud ühiskontserni peakorteri asupaigaks Kopenhaagenit ning osaliselt Hollandi linna Zaltbommelit. Firma peadirektoriks on esitatud Campina tegevdirektor Justinus Sanders ja asetäitjaks Arla Foodsi tegevdirektor Ake Modig. Nõukogu esimeheks peaks saama Knud Erik Jensen ja aseesimeheks Kees Wantenaar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing