Peeter Teder • 21. september 2005 kell 22:00

Fed ja nafta langetasid börse

Euroopa aktsiad eile langesid mõjutatuna USA keskpanga Föderaalreservi intresside tõstmisest ja nafta jätkuvast kallinemisest. Nafta kallinemine viis langusse ka USA aktsiaturud.

Föderaalreserv tõstis oma intressimäära 0,25 protsendipunkti võrra ning see on nüüd 3,75 protsenti. Intressimäära tõsteti vaatamata orkaan Katrina laastamistööle. Fedi vabaturukomitee, mis intresse kehtestab, andis mõista, et tõstmist plaanitakse jätkata senise, mõõduka kiirusega. Nafta hind hakkas tõusma seoses orkaan Ritaga, mis alguses oli 3. kategooria orkaan, kuid tugevnes siis 4. kategooria orkaaniks.

Aktsiatest juhtisid langust keemiatoodete tootja BASFi ja veefirma Suezi aktsiad. BASFi aktsia hind odavnes 2,2 protsenti ning maksis 59,01 eurot. Firma aktsia läks langusse, sest 60 protsenti tootmissisenditest moodustavad kütused. Suezi aktsia kukkus 2 protsenti, makstes 23,15 eurot.

Tõusvatest aktsiatest oli olulisim rõivamüüja Inditexi aktsia, mis tegi 5,6 protsendilise hüppe üles ning maksis 24,23 eurot. Hüppe põhjuseks oli teise kvartali kasumi 40protsendine kasv. Teise kvartali puhaskasum ulatus 121,4 miljoni euroni (1,9 miljardi kroonini), analüütikud olid ennustanud aga 101,9 miljoni eurost kasumit.

Ka USA aktsiad läksid nafta hinnatõusu tõttu pärast börside avanemist langusse. Texase osariigi poole suunduv torm suurendas kartusi, et naftatootmine selles piirkonnas väheneb ning et majanduskasv terves USAs aeglustub. Nafta hind tõusis 3,1 protsenti ning barrel toornaftat maksis 68,27 dollarit. Märkimisväärseim kukkuja oli Avoni aktsia, mis langes 12 protsenti, makstes 26,88 dollarit.

Hetkel kuum