2. november 2005 kell 22:00

Serveril on olulisim töökindlus

Tihti soovivad hinnatundlikud kliendid osta serveritööks tavalise lauaarvuti. Soovitan vaadata serverite hinnakirju lähemalt, enamikul tootjatel on pakkuda soodsa hinnaga väikeettevõtete mudeleid. Teine ja veelgi olulisem märkus: server tähendab eelkõige töökindlust ja alles siis megahertse jms. Kui firma server võib olla päev-paar rivist väljas, siis on lauaarvutiga serveritöö tegemine ­õigustatud.

Serveri komponendid on lauaarvuti omadest erinevad, nad peavad tagama minimaalse süsteemi väljalülitumise, probleemide ennetamise, ülikiire lahendamise ja muidugi kõrge jõudluse serverispetsiifiliste ülesannete lahendamisel. Nii on serverikorpuse puhul oluline seesolevate komponentide kiire vahetamine, jahutuse juures ei tehta kompromisse müra alandamise arvel jne. Serveri emaplaat võimaldab moodustada erinevaid kõvakettamassiive, kasutada veakorrektsiooniga mälumooduleid, kaughaldust, süsteemi monitooringut, vigade leidmist ja ennetamist. Rakenduse järgi tuleb valida ka vastav seade.

Tulemüür on lüüs firma sisevõrgu ja muu maailma vahel. Tulemüüri esmane ülesanne on peita sisevõrgu arvutid väljaspool asuvate pahalaste eest. Kasutajad küll saavad internetti, kuid väljastpoolt nende arvuteid näha pole. Samas saab teha tulemüüri nn auke, mille kaudu lastakse ligi eelnevalt määratud kaugtöökohad, läbi tulemüüri saab vaadata turvakaamera pilti. Sellega saab piirata ka töötajate toimetamisi, nt sulgeda põhitöö tegemist takistavad veebilehed, kiirsuhtlustarkvara, failivahetusprogrammid.

Failiserveris hoitakse tähtsad firma dokumente. Serverist on nad kiiremini ja paremini leitavad ning hallatavad. Hirm, et laomees aktsionäride koosoleku protokollile ligi saab, on lihtsalt lahendatav: serveris saab jagada õigusi dokumentide nägemiseks ja muutmiseks.

Andmete varundamine on veel üks veenev argument dokumentide ühes kohas hoidmiseks. Tarkvara määrab ise, millistest kataloogidest mis sagedusega koopiaid teha.

Suur osa kliendisuhtlusest toimub e-posti teel, üks päev kirjadeta võib anda suure ja täpselt mõõdetava kahju. E-posti serveri, tarkvara ja teenusepakkuja valikul tuleb esimesena silmas pidada teenuse kättesaadavust ööpäev läbi.

Kui firma koduleht sisaldab kasumit toovat ärikeskkonda, tuleb päevakorda katkematu ligipääs ja serveri tehnilised parameetrid. Vaid kontaktandmeid ja ajalugu pakkuva veebi majutamisel saab mõnevõrra lihtsamalt läbi ajada.

Olulise osa võrguliiklusest ja IT-meeste muredest moodustavad viirused ja rämpspost. Viirusetõrjeprogrammid muutuvad järjest võimsamaks, nõudes arvutusvõimsusest suuremat osa. Enamik viirusi tuleb kasutaja arvutisse e-kirjade ja veebi kaudu. Serveris tsentraalselt viirusi hävitades väheneb töökohaarvutite ja võrgu koormus ning tekivad paremad võimalused lauaarvutite viirustõrjujate haldamiseks.

Lisaks baasrakendustele kasutab enamik ettevõtteid spetsiaaltarkvara müügi, lao jms tarvis. Kui see jookseb sobivate parameetritega serveris, on tagatud programmi parem saadavus, varundamine ja kiirus.

Kindlasti ei tohi kõiki ülesandeid ühte serverisse kuhjata. Põhimõte on lihtne: eelkõige tagage ärikriitiliste rakenduste pidev saadavus.

Autor: Heiki Hõimoja

Hetkel kuum