ÄP fototoimetus • 8. november 2005 kell 22:00

Viljandi suurärimees peab maksma riigile miljoneid

Likvideerimisel oleva ASi KEK Trading endised juhatuse liikmed Michalsky ja Laks astusid kohtupinki süüdistatuna selles, et olid aastatel 1997?1999 esitanud firma tuludeklaratsioonides valeandmeid, mille tõttu jäi riigile laekumata üle viie miljoni krooni tulumaksu, kirjutas eilne Sakala.

Kuigi Viljandi maakohtu istungite kalendris oli protsessile reserveeritud viis päeva, võttis istung aega alla tunni, sest ringkonnaprokurör Kristiina Laas taotles kriminaalasja lõpetamist avaliku menetlushuvi puudumise tõttu.

?Tegemist on teise astme kuriteoga, mille puhul on võimalik menetlus lõpetada, kui kohtualuste süü pole suur ja nad on nõus tekitatud kahju heastama,? selgitas Laas.

Ta tõdes, et maksuametile tasumata jäänud summa ei kuulu väikeste kilda, kuid et praeguseks on riik ettevõtete tulumaksustamisest loobunud, on avalik menetlushuvi väike.

?Aga see ei tähenda, et kuritegu poleks olnud,? toonitas Laas.

Ringkonnaprokuröri andmetel hoidus KEK Trading tulumaksu maksmisest, kandes raha näiteks olematu kindlustusfirma arvele. Kokku jäi tasumata 5 347 262 krooni, millest 1 246 699 krooni hiljem ära maksti. Seega nõudis maksuamet veel 4 100 563 krooni suurust põhivõlga ja 2 035 619 krooni intressi.

Esmaspäeva hommikul andis Michalskyt ja Laksi esindav advokaat Mart Sikut ringkonnaprokurörile pangaülekande kviitungi, mis tõendab, et kohtualused on asunud kahju heastama ja nõutavast rahast reedel miljoni ära maksnud. Veel jääb neil tasuda 5 136 182 krooni.

?Lisaks peavad nad maksma riigi tuludesse teatava summa nii-öelda kompensatsiooniks selle eest, et riik nende süüdistamisest loobub,? teatas Laas. ?Imre Michalskyl tuleb tasuda 500 000 ja Meelis Laksil 450 000 krooni.?

Võttes arvesse summa suurust, palus prokurör kohtunik Silvi Maistel määrata raha tasumiseks maksimaalse võimaliku aja, milleks kriminaalmenetluse seadustiku järgi on pool aastat.

Kui Michalsky ja Laks pole järgmise aasta 8. augustiks üle kuue miljoni krooni küündivat maksmata osa tasunud, võib kohus kriminaalasja uuesti arutusele võtta.

Imre Michalsky ja Meelis Laks teatasid kohtuniku küsimusele vastates, et on prokuröri öelduga nõus. Sakalale nad teemat kommenteerima ei soostunud.

Michalsky on tuntud peamiselt ASi Viljandi Aken ja Uks omanikuna, kuigi praegu on ta ametlikult vaid ettevõtte juhatuse esimees. Äriregistri andmetel kuulub Viljandi Aken ja Uks alates 2002. aasta märtsist OÜ Gregorius Invest kaudu hoopis Valgamaa kooliõpetajale Ain Veebelile.

Kuni Gregorius Investi omanikuks saamiseni oli äriregistris Viljandi Akna ja Ukse aktsionärina kirjas KEK Trading, kelle omanik oli omakorda Michalsky. Praegu kannab KEK Trading nime Pekterone Kaubandus.

Autor: ÄP

Hetkel kuum