Peeter Teder • 23. november 2005 kell 22:00

Vask spekulatsioonide tulemusel languses

Vase hind Londonis tegi Hiina vasemüügi poliitika üle käivate spekulatsioonide tõttu läbi viimase kuu suurima kukkumise.

Turul spekuleeriti, et Hiina lükkas edasi mõned vase kättetoimetamised, et piirata valitsuse maakleri Liu Qibingi poolt tekitatud kahju. Hiina riiklik ajaleht China Daily kirjutas eelmisel nädalal, et Liu tehingute tulemusel peab Hiina tarnima 200 000 tonni vaske 21. detsembriks. Liu spekuleeris, et hinnad kukuvad, kuid need hoopiski tõusid. Ajalehe väitel puudusid Liul tehinguteks volitused. Liu on oktoobri keskpaigast saadik koduarestis.

Vase hind langes Londonis 1,1 protsenti ning tonn metalli maksis 4068 dollarit.

Turul liikuva info kohaselt plaanib Hiina valitsus lõpetada osa lepinguid, makstes välja teenitud kasumi, osal juhtudel plaanitakse tarnida kohale metall ning osa lepinguid plaanitakse pikendada järgmisse aastasse. Spekuleeritakse, et Hiina tarnib 50 000 tonni vaske teistesse ladudesse Aasias. Laovarud Lõuna-Koreas ongi juba tõusma hakanud. Varud Pusanis tõusid 3000 tonni võrra ning ulatusid 27 350 tonnini. Arvatakse, et Hiina võib toimetada veel 20 000 tonni vaske Pusani ja 10 000 tonni Singapuri.

Hindade alandamiseks plaanib Hiina ka täiendavat vasemüüki. 30. novembril plaanitakse müüa 20 000 tonni vaske, et suruda metalli hinda allapoole. Kaks korda on sellist müüki juba tehtud.

Hetkel kuum