Kõige tõenäolisema börsilt lahkujana nähakse Eesti Telekomi

Lauri Matsulevit? 05. jaanuar 2006, 00:00

Börs ootab, et tema ridadesse tuleb sama suur arv uusi liikmeid kui mullu ehk vähemalt kolm, võimalikeks börsilt lahkujateks pakuvad analüütikud aga viit ettevõtet.

Kõige tõenäolisem lahkuja on muidugi Eesti Telekom, mida TeliaSonera on üritanud börsilt kahel korral ära viia.

Hansabank Marketsi maakler Romet Tepper leiab, et Telekomi väljaostmine sõltub esiteks sellest, kas TeliaSonera suudab riigi ära rääkida. "Riigi omanduses olev 27,17% osalus Eesti Telekomis on finantsinvesteering," ütles peaminister Andrus Ansip Äripäevale. Tema sõnul on investeering Eesti Telekomis riigile kasulik: iga-aastased dividendid on olnud tõhus lisa riigieelarvesse. "Seega riigil ei ole vajadust kiirelt müüa osalust Telekomis. Juhul kui riigile tehakse soodne pakkumine aktsiate müügiks, siis kaalub valitsus tehtud pakkumist," ei välista Ansip müüki.

Teiseks tuleb rootslastel pehmeks rääkida väikeaktsionärid. "Kui riik müüb oma osaluse maha, kuid aktsia hind on vastuvõetamatu näiteks 5 protsendile aktsionäridest, võib aktsia vabalt börsil edasi kaubelda," lausus Tepper.

SEB Ühispanga maakleri Peeter Koppeli sõnul on TeliaSoneral hetkel teised prioriteedid ning Telekomiga on neil aega oodata küll. "Rootslaste varasemad pakkumised on selgelt näidanud, et neil ei ole mingit soovi praegustele aktsionäridele kingitusi teha," sõnas Koppel. "Nad soovivad küll ettevõtet tervikuna kätte saada, kuid tahavad seda nende jaoks mõistliku hinnaga. Hetke turuhinda aga atraktiivseks pidada ei saa. Ma pean rootslaste uut pakkumist küll võimalikuks, kuid ei usu, et nad oma senist strateegiat muudaks ja hakkaks turuhinnale preemiat peale maksma." Samas lisas Koppel, et TeliaSoneral on kindlasti isu Telekomi järele.

Teine põhinimekirja ettevõte, mille ümber väljaostmise jutud on keerelnud, on Norma. "Normat on pakutud juba aastast 2000, see tundub lõputu ootamine," nentis Romet Tepper. "Tegemist on selgelt dividendiaktsiaga, muu pärast seda praegu ei osteta. Ka Norma puhul on 49% aktsiatest vabas ringluses, mis tähendab, et 100% osalust on suuromanikul Autolivil raske kokku saada."

Märksa loogilisem oleks börsilt lahkumine mõnede lisanimekirja ettevõtete puhul, kus suuromanike käes on juba üle 95% ettevõtte aktsiatest, näiteks Rakvere Lihakombinaat ja Tallinna Farmaatsiatehas.

LHV maakler Alo Vallikivi pakkus neile lisaks ka Viisnurka.

Rakvere Lihakombinaadi suuromaniku HK Roukatalo infojuht Kari Suistoranta jäi teemat kommenteerides napisõnaliseks. Ta kinnitas, et neil ei ole hetkel mingit soovi Rakvere Lihakombinaati börsilt ära viia.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:41
Otsi:

Ava täpsem otsing