Eestlastest investorid võimutsevad farmaatsiafondis

Lauri Matsulevits 22. veebruar 2006, 00:00

Eestlaste investeeringute osa fondis on 99,7%. Kokku oli veebruari alguses fondis 837 Eesti investorit - 741 eraisikut ning 96 firmat. Välismaiseid eraisikuid on fondi osanike seas ainult viis ning juriidilisi isikuid ei olnudki.

Absoluutarvudes on eestlaste investeeringute maht fondi suhteliselt väike - 103 miljonit krooni. Võrdluseks - Hansa Ida-Euroopa Fondi on eestlased investeerinud üle 1,8 miljardi krooni.

Samas on Geneerilise Farmaatsia Fond turul olnud ainult mõned kuud. "Geneerilise Farmaatsia Fondi müüakse ainult Eestis ja mitte välismaal, sellest tingitult on välismaiste investorite osakaal väike," selgitas SEB Ühispanga fondijuht Meelis Angerma.

Tema sõnul on fond suunatud väärtuskasvu vastu huvi tundvatele investoritele. "Farmaatsia on riskiprofiili poolest defensiivne ehk peaks olema vähem tundlik majanduste kõikumisele," lausus Angerma. Fondi abil on võimalik võtta positsioon farmaatsiatööstuse geneerikute ehk koopiaravimite tootjate segmendis.

Fondi eraisikutest investorite keskmine investeering oli viimase kuu lõpus 48 950 krooni.

Samas müüvad Eestis registreeritud fondid hästi ka teiste riikide investorite seas ning leidub selliseid, kus välisraha osakaal ületab eestlaste oma.

Välisinvestorite osa on kõige suurem Trigoni fondides. Veebruari alguses oli Trigon Kesk- ja Ida-Euroopa Fondis 78% ning Trigon Teise Laine Fondis koguni 83% välisinvestorite raha. Samuti on Trigoni Kesk- ja Ida-Euroopa Fondis ka kõige enam neid, kes paigutanud fondi 10 miljonit krooni või rohkem.

Trigon Capitali investeerimisjuhi Toomas Reisenbuki sõnul tunnevad Trigoni fondide vastu huvi peamiselt Skandinaavia investorid. "On nii institutsioone kui ka eraisikuid."

Kõige suurem üksikinvesteering on tehtud Kesk- ja Ida-Euroopa Aktsiafondi B-osakutesse, millel on üks investor ning mille maht on 227 miljonit krooni.

Kõige enam osakuomanikke on Hansa Ida-Euroopa Fondil - 4532. Samuti on see fond mahu poolest suurim, eilse seisuga ületas fondi maht 1,9 miljardit krooni. Kõige vähem on huvi äratanud Hansa Fondifond 30, millel on 120 osanikku.

Tänavu on edukaima tootlusega olnud Hansa Venemaa Aktsiafond - tõus 23,9%.

Investoreid, kes on fondi paigutanud enam kui 10 miljonit krooni, on enim Trigoni fondides.

Trigon Kesk- ja Ida-Euroopa Fondis oli selliseid veebruari alguses 17 ning Trigon Teise Laine Fondis 10. Need investeeringud kuuluvad aga välisinvestoritele, sest mõlemas fondis on nende osa umbes 80%.

Samas võib ühe välismaise institutsiooni taga olla omakorda mitmeid väikseid investoreid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing