Enroni finantsjuht süüdistab tippe

Tõnis Arnover 10. märts 2006, 00:00

Energiakontserni Enron endiste tegevjuhtide Kenneth Lay ja Jeffrey Skillingi protsess kestab New Yorgis kuuendat nädalat. Nende kaitse on üles ehitatud sellele, et nad ei teadnud kontserni sees toimunud salaülekandeid, mille eesmärk oli näidata Enroni majandustulemusi paremas valguses. Nende väitel oli kõiges süüdi finantsjuht Andrew Fastow, kes sellest ise suurt kasu lõikas.

Fastow on saanud kümneaastase vanglakaristuse, kuid talle on antud võimalus avameelse tunnistusega oma karistust kergendada. Ja nüüd ongi ta kohtu ees, et anda tunnistusi oma endiste ülemuste vastu.

Enron läks pankrotti 2001. aasta detsembris. Fastow väidab, et Enroni juhid teadsid juba augustis, et kontsern on põhja minemas. See on põhjus, miks Jeffrey Skilling 14. augustil 2001 perekondlikke põhjusi ettekäändeks tuues tegevdirektori kohalt tagasi astus. Temalt ameti taas üle võtnud Enroni asutaja Kenneth Lay kuulutas septembris avalikult, et firma majanduslik ja rahaline seis on täielikult korras.

Fastow ütles kohtus, et oli paar päeva pärast Skillingi lahkumist teatanud Layle, et Enronil on tulude poolel 5-7 miljardi dollari suurune must auk, mille lahendamine nõuab aastaid. Fastow' väitel oli Skilling teda otseselt õhutanud aktsionäride ja töötajate eest Enroni kehva seisu varjamiseks pettuse teele. Sel otstarbel oli Fastow loonud Enroni kaks partnerfirmat LJM ja LJM2. Finantsaruandluse eel kandis ta Enroni suuremad kahjumid ja ebaõnnestunud investeeringud nende arvele, mis laskis Enroni majandustulemusi tegelikust märksa paremas valguses näidata. Oma taskusse suunas ta nende väärülekannetega 46 miljonit dollarit.

Andrew Fastow on koos 15 endise Enroni töötajaga juba kohtu all olnud. Talle esitati sada süüdistuspunkti, mis ta algul kõik tagasi lükkas, kuid hiljem neli omaks võttis. Kokku mõisteti talle 10aastane vanglakaristus ja suur trahv. Sellest on ta ära maksnud 24 miljonit. Lisaks oli aastase vanglakaristuse saanud tema naine Lea, keda ta oli ära kasutanud tütarfirmade loomisel ja maksupettustes.

"Muutusin äärmiselt ahneks ja minetasin oma moraali, mille tõttu tegin kohutavaid asju, mida ma väga kahetsen," ütles endine finantsjuht kohtus. Kuid ta lisas, et selleks õhutas teda Enroni sees valitsenud korruptsioonikultuur. Ta kinnitas, et varifirmade loomine toimus tegevdirektor Jeffrey Skillingi otsesel heakskiidul. "Lüpsame firmast nii palju raha välja kui võimalik," olevat Skilling talle öelnud.

Fastow' süüdistuste nõrkuseks on asjaolu, et tal ei ole ette näidata dokumente oma sõnade kinnituseks. Ta ütleb, et kuna ülekannete skeem oli valgustkartev, siis sai ta suusõnalisi korraldusi. Palju sõltub tema esinemisest, kas vandekohus jääb teda uskuma. Lay ja Skillingi advokaadid püüavad igati tõestada, et Fastow üritab üksnes oma nahka päästa. Kohus jätkub.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing