Retsept väikefirmale: kolmest komponendist infosüsteem

Andres Toomsalu 21. märts 2006, 00:00

Hea infosüsteemi komponendid on...

...TEENUSED

Leidke ettevõttele alustuseks kompetentne IT-teenuspartner, kes aitab küsimustele vastuseid saada ning nõustab teid valikute tegemisel. Väike investeering paari konsultatsioonitundi teenib end hiljem kuhjaga tasa. Võimalikult varajane ning selge ettekujutus ettevõtte tööprotsesse lihtsustavast ja efektiivistavast infosüsteemist on hästi toimivate lahenduste leidmiseks väga oluline.

...RIISTVARA

...TARKVARA

Vältimaks häireid töös, panustage kvaliteetsesse riistvarasse, murevabasse operatsioonisüsteemi ja hästitoimivasse rakendustarkvarasse. Kui riistvara leidmine on suhteliselt lihtne, siis operatsioonisüsteemi valikul esitage endale oluliselt rohkem küsimusi. Kas vajate spetsiifilist rakendustarkvara, mis limiteerib edasise platvormivaliku? Kui ei, siis kas kulutada raha viiruste käes vaevlevale, kuid laialt levinud kommertstootele nagu Windows, või kohalikule teenusepakkujale, kes juurutab kindlama ning avatud lähtekoodiga vabavaralise Linuxi? Või valida vahepealne variant nagu kommertstootena avatud lähtekoodiga vaba tarkvara sisaldav Apple MacOS X?

Isiklik kogemus ütleb, et vabavaralise Linux-süsteemi juurutamine võib küll alguses olla veidi vaevarikkam, kuid hilisem stabiilsus ekspluateerimisel, immuunsus viiruste ja muude pahalaste vastu ning litsentseerimismurede puudumine võimaldavad ettevõttel rahulikult oma põhitegevusele keskenduda.

Rakendustarkvara osas võiks eelistada platvormist sõltumatut ja vaba tarkvara - vältides sellega kommertstarkvara kasutamisega tihti kaasnevaid litsentseerimisprobleeme ning lukustamata ennast konkreetse tarkvaratootja või operatsioonisüsteemi platvormi külge. Internetis surfata, e-kirju ja sõnumeid saata, dokumentidega tööd teha ning läbi interneti helistada saab samamoodi kõigi nimetatud operatsioonisüsteemidega. Selleks kasutage näiteks veebibrauserit Firefox, e-posti klientprogrammi Thunderbird, kontoritarkvarapaketti OpenOffice.org ja internetitelefoni Skype. Kõik need on internetist tasuta allalaetavad ning nende litsentsitingimused jätavad teile vabaduse installeerida ja kasutada antud programme oma parema äranägemise järgi.

Pea kõik tarkvaratooted sisaldavad suuremal või vähemal määral vigu ning seega on väga oluline jõuda võimalikult kiiresti vigade põhjuste ja kõrvaldamiseni. Kommertstarkvara ostjatele olulise müügiargumendina esitatav tootjapoolse operatiivse toe olemasolu on aga tihti müüt. Reaalsus on siiski pigem selline, et juba ainuüksi ostetud tarkvarast avastatud veale tootjapoolse kinnituse saamine on vägagi aja- ja energiamahukas tegevus, rääkimata probleemi lõplikust lahenemisest.

Ohjad on siin täielikult tootja käes - reeglina on tarkvara litsentsilepingus must-valgelt kirjas, et tootja ei vastuta millegi eest. Ja tarkvara soetades te juba nõustusite sellega.

Kui töölauakomponendid koos, pöörake tähelepanu infovahetuskeskkonnale - organiseeritud dokumendihaldus kontori sisevõrgus ning suhtluskanalid välismaailmaga (e-post, sõnumivahetus ja ettevõtte veebileht).

Aluseks on arvutite omavaheline kohtvõrk ja selle turvaline ühendus internetti.

Lihtsaim dokumendihaldussüsteem kujutab endast kokkule-pitud struktuuriga ning kasutajaõiguste alusel ühiselt kasutatavat kataloogipuud, mis kergendab dokumentide leidmist ja ühiskasutust. Jagatud kataloogipuu loomisel on abiks eraldi kohtvõrku ühendatav kettaseade, mis pakub reeglina võimalust andmeid automaatselt lisakõvakettale varundada, vähendades seega ettevõttele oluliste andmete kaotusriski.

Ettevõtte e-posti kontod, domeeninime registreerimise ning veebilehe valmistamise ja üleval hoidmise võite vastavate teenuste pakkujailt sisse osta. Võimalusel valige teenuseosutaja, kes pakub kaasaegset IMAP-suhtlusprotokolli toetavaid e-posti kontosid. IMAP võimaldab ühesugust vaadet postkasti sisule nii tööl kui kodus ehk eri arvuteid kasutades.

See aga eeldab kirjade hoidmist e-posti serveris, mistõttu on vajalikud suuremad postkasti mahud kui vanemat tüüpi POP3 kontosid kasutades. Kirjade hoidmisel e-posti serveris on veel üks pluss - teenusepakkuja teeb tavaliselt postkastidest automaatselt varukoopiaid.

Samuti saab IMAP-programmi häälestada nii, et e-kirjad kopeeritakse lokaalse arvuti kõvakettale, seega saab neid hiljem lugeda ilma internetiühenduseta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing