Kuidas kaitsete olemasolevat laopersonali üleostmise eest ja leiate uusi töötajaid?

29. märts 2006, 00:00

Üleostmise eest ei ole ükski tööandja kaitstud. Samas on töötaja jaoks lisaks palgale olulised ka teised tegurid, näiteks töökeskkond ja töökaaslased, ning kui palgatase ei ole uues kohas oluliselt kõrgem, siis töökoha vahetuse kasuks väga kergesti ei otsustata.

Kuna inimesed reageerivad töökuulutustele suhteliselt passiivselt, siis oleme näiteks ajalehtedes töökuulutuste avaldamisest loobunud ja keskendunud peamiselt otsesele pakkumisele ning kaasanud töötajate värbamisprotsessi ka oma praegused töötajad.

Meil on oma töötajate soovitusel tulnud ettevõttesse tööle kokku kümme uut töötajat. Illustreerivana võime siinkohal tuua näite, et kui esimesele töötajale sai välja makstud preemia uue töötaja toomise eest, tuli ta järgmine päev tööle koos kahe uue potentsiaalse töötajaga.

Uute töötajate leidmine on muutunud väga ajamahukaks tegevuseks ning sageli on ametikohad sobiva kandidaadi leidmise tõttu pikka aega tühjad. Näiteks oleme otsinud endale juba kaks kuud transpordiosakonda kauba väljastajat, kuid seni tulemusteta.

Kuna Eesti tööjõuturg on piiratud, siis tuleb ettevõtetel üha enam keskenduda ka enda kui tööandja müümisele ning seda mitte ainult siis, kui tekib vajadus uue töötaja järele, vaid jooksva protsessina.

Laotöölise tasemel pole me personali üleostmisega siiani kokku puutunud, näiteks lao juhataja tasemel on üleostmine täitsa reaalne. Probleem ehk heade laomeeste puudus on aga siiski olemas.

Inimeste hoidmiseks püüame oma töötajaid piisavalt motiveerida ja peamine on seejuures ikka palk. Samuti püüame vastu tulla töötajate soovidele puhkuste ja vabade päevade osas, näiteks on meil ette nähtud talvel üks nädal puhkust lisaks 28 ametlikule päevale.

Inimeste leidmiseks oleme kasutanud kuulutusi interneti keskkondades, samuti uurinud tuttavatelt, kasutanud oleme ka renditööjõu ettevõtete teenuseid. Kuulutuste peale tuleb küll piisavalt inimesi aga head laomeest ei saa sugugi kõigist, tuttavate seast leiab ikka kõige pikaajalisema töötaja ja renditööjõudu ei saa siin selles suhtes arvestada - see on mõeldudki vaid mingi konkreetse töö või perioodi jaoks. Samuti on sealt inimese palkamine ikka kallis ja juhtimine käib teise firma kaudu, mis ei ole pikaajaliselt mõeldav. Iseasi oleks sealt silma hakanud inimesega otse töölepingu sõlmimine, mis eeldab vastavat kokkulepet rendifirmaga.

Üleostmise vastu teadlikult ei kaitse. Teeme oma poolt kõik, et töötaja oleks rahul ja motiveeritud ning ei tegeleks pidevalt uute väljakutsetega.

Näiteks maksame sektori turukeskmisest kõrgemat töötasu, pakume paindlikku puhkusegraafikut, kompenseerime töölkäimise sõidukulud, heade tulemuste korral maksame aastapreemiat jne. Kui keegi saab parema pakkumise, siis kindlasti räägime läbi, kuid reeglina ületrumpamisega mõjutama ei hakka.

Uusi töötajaid oleme põhiliselt leidnud tutvuste kaudu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing