Tänavused aiatrendid pakuvad omanikele uusi lahendusi

Kadi Vatsar 03. aprill 2006, 00:00

Paljudel meist on oma unelmate aed, kus puhata või tööstressi maandada. Hea uudis aiaomanikule on see, et erinevalt moetrendidest, mis muutuvad koos aastaaegadega, arenevad aiatrendid aeglasemalt.

Nii et pole vajadust oma aeda igal kevadel uuesti ümber kujundada! See, mis on moes, saab mõjutusi eelkõige elustiilist. Uute majade juurde nõutakse arhitektilt viimasel ajal terrasse - eluruumi pikendus õues on tulnud, et jääda. Sellega kaasneb vajadus mõelda, kuidas ühendada tuba ja terrassi ka visuaalselt ning kuidas see kooslus sulanduks ülejäänud aiakeskkonda.

Tänapäeva aiaomanikku kimbutab ajanappus, nii et enim nõutud on vähest hoolt vajavad taimed ja aiaosad. Sellega seoses muutuvad aiad intiimsemaks, klassikaline disain ei mõjuta enam nii palju aiakujundust ja jääb rohkem ruumi eneseväljendamisele aias. Märksõnadeks saavad mugavus ja lihtsus, aiaomanikule peab jääma ka aega maha istuda ja roosiõisi nuusutada.

Aedade suurus üldjoontes väheneb - enam ei ihaldata endale suurt aiaala, pigem intiimset ja kompaktset, hästi läbi mõeldud kujundusega aiakest. Samal ajal võetakse aiana kasutusele kõikvõimalikud muud kohad: katused, terrassid, aknalauad, verandad jne. Aiakauplused pakuvad üha rohkem puude jt taimede kääbusvorme, mis pakub võimalusi selliseid miniatuurseid aiakesi kujundada.

...on eriti kuum teema. Kõige populaarsemaks võtteks on saanud taimepottide grupid erinevates aiaosades, samuti nende kasutamine aiapiirdena. Konteinerisse võib panna ükskõik mida, alates suvelilledest kuni väikeste puude või köögiviljadeni. Võib moodustada ühesuguste taimedega gruppe, aga võib ka panna igasse potti ühe taime ning erinevaid liike kokku sobitades vahvaid potimägesid tekitada. Tulemuseks on kergesti hooldatav ning värviküllane ja tekstuurilt rikkalik taimekooslus aias.

Samuti võib soovitada suurte pottide kasutamist - sinna mahub rohkem mulda, mis tähendab ka rohkem toitaineid, rohkem niiskust ja rohkem ideid põnevate kompositsioonide loomisel.

Taimede värviline lehestik ja mitmekesine tekstuur paelub aiaomanikke jätkuvalt. Kirjulehelised ja värvilise lehestikuga taimed on heaks alternatiiviks lilleõitele. Proovida võib igasuguseid variante: alates valge- ja kollasekirjust kuni purpuri ja hõbedani välja.

Aeda taieste ja muude kunstipäraste elementide valimine on sama tähtis kui näiteks tuppa sobiva ja moodsa välimusega muusikakeskuse või mööbli leidmine.

Ärge kartke olla omapärane - ka aiakunstil on täita oma osa isikupärase ja mugava elukeskkonna loomisel. Muun hulgas on trendiks saanud sepistatud või puidust pergolad, võrestikud ja tarad-väravad, mida kasutatakse aia fookuspunktidena ümbritseva rahulikuma loomuga kujunduse ilmestamiseks.

Suurte tiikide ja basseinide asemel on hakatud rohkem hindama väikesi veesilmasid ja pisikesi purskavaid veejugasid. Liikuv vesi rikastub paremini hapnikuga ega nõua seega pidevat väljavahetamist.

Veevulin oma aias mõjub eriti lõõgastavalt, lausa teraapiana. Ning väikest purskkaevu pole ka kuigi keeruline ise oma aeda rajada.

Aed, mis ei nõua pestitsiide ega keemilisi väetisi, on üha enam populaarsust võitmas.

Orgaanilist toitu pakkuv köögiviljaaed on väga prestiižne, eriti kui seda täiustada erinevate dekoratiivtaimedega.

Kevadeti tekib kirglik vajadus värvide järele. Nii toas kui õues on moes soojad küllastunud värvid: kollase, oranži, punase eri varjundid, tellisetoonid.

Julge värvilahendus mõnes aiaosas tõmbab pilgu endale ning on kontrastiks ümbritsevale rohelusele.

Kireva aiamööbli asemel võiks aiaruumi rõhutada värviliste konteineritega: lillepotid esindusliku lehestiku või õitega taimedega.

Samu aktsentvärvusi kasutage näiteks ka terrassipatjade ja lauanõude juures nii sees kui väljas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing