Maailma suurimad naftafirmad suplevad kasumis

Peeter Teder 04. mai 2006, 00:00

Maailmas turuväärtuselt üks suuremaid börsifirmasid Exxon Mobil teenis mullu 36 miljardit dollarit (465 miljardit krooni) kasumit, mis on võrdne 7,5kordse Eesti riigi tänavuse eelarvega.

Maailma suurima naftafirma müügikäive oli 371 miljardit dollarit, millele vastab Eesti 34 aasta sisemajanduse kogutoodang. Mullu neljandas kvartalis kasvas Exxon Mobili kasum rohkem kui veerandi võrra, ulatudes 10,7 miljardi dollarini (140 miljardi kroonini). See on suurim kvartalikasum, mille üks ettevõtte kunagi on teeninud. Exxoni neljanda kvartali kasumit orkaanid eriti ei mõjutanud. Exxon Mobil tegeleb nii nafta otsimise, selle puurimise ja transpordi kui ka müügiga ning tegutseb USAs, Kanadas, Euroopas, Aafrikas, Aasias, Kaspia mere piirkonnas ning Lõuna-Aafrikas.

Maailma suuruselt teise naftakompanii BP kasum kasvas eelmisel aastal 31% 22,3 miljardi dollarini. Sealjuures kasvas kasum neljandas kvartalis võrrelduna aasta varasema ajaga enam kui viiendiku võrra. Analüütikutele oli kasumikasv pettumus.

"2006. aastal peaks kasumikasv taastuma," kirjutasid Citigroupi analüütikud. BP aastakäive kasvas mullu veerandi võrra, ulatudes 250 miljardi dollarini. BP tegeleb lisaks naftale ka loodusliku gaasi otsimise, tootmise ja turustamisega.

Maailma kolmas naftafirma Royal Dutsch Shell teenis mullu rohkem kasumit kui suuruselt teine firma - 25,3 miljardit dollarit. Sealjuures kahanes Shelli kasum Mehhiko lahe orkaanide tõttu neljandas kvartalis 4%. Orkaanide Katrina ja Rita tõttu oli Shell naftakompaniide seas üks suurim kannataja. Shelli üheks puuduseks peetakse tema väheseid naftavarusid. Praeguse naftatootmise tempo juures jätkub Shellil varusid kaheksaks-üheksaks aastaks. See on kõige väiksem näitaja suurte naftafirmade seas.

Naftaga seoses on oluline ka ressursi piiratus. Nimelt annavad 14 suurimat naftavälja (enam kui 4000st) 20% kogu maailma toodangust. Mõnede analüütikute hinnangul näitavad suurimad naftaväljad üha kiiremaid vananemise märke. Seetõttu ei pruugi naftatoodang senises tempos kasvada ja pakkumine võib nõudlusele jalgu jääda. See aga tõstaks nafta hinda veelgi. Need naftafirmad, kellel on uusi leiukohti, saaksid niimoodi oma kasumit mitmekordistada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing