Tööstusjäätmete käitlemisele leidub huvilisest jäätmeettevõtteid alati

Elmo Meier 08. mai 2006, 00:00

Tootmis- või tööstusjäätmetele leidub reeglina huvilisest jäätmekäitleja, ent tööstusettevõte tagab endale soodsaima ja keskkonnasõbralikuma lahenduse sellega, mida rohkem on teenust tellides tema käsutuses teavet jäätmete tekke kohta.

Tootmis- ja tööstusjäätmete puhul pakuvad jäätmekäitlejale huvi, kas jäätmeid on võimalik jagada, millised on nende kogused, tekkimissagedus, koostis ja taaskasutusvõimalused.

Jäätmeid võivad sisaldada ka tööstusettevõttele vajalikud tooted ja masinad (pakendid, õlid jms). Samuti tekib ettevõttes olmejäätmeid. Ettevõtte kasvamisel ja täiendavate rajatiste lisandumisel jäävad üle utiliseerimist vajavaid ehitusjäätmeid.

Tihti on tootmisettevõtted rajatud piirkonda, kus puuduvad üldtrassid ning kasutatakse kogumiskaeve, kuhu kogutakse käitlust vajavad vedeljäätmed. Omaette grupi moodustavad ohtlikud jäätmed, näiteks patareid või ravimijäägid, mil tavaliselt puudub taaskasutusvõimalus. Need tuleb pakendada, märgistada ja transportida ladestus- või töötluspaika.

Reeglina suudavad suuremad jäätmekäitlejad pakkuda laia hulka teenuseid, katmaks tootmis- või tööstusettevõtte kõik vajadused. Lahenduse keskkonnasõbralikkus lähtub paljuski jäätmekäitleja soovituste järgimisest - saab anda näpunäiteid liigiti kogumise osas ja pakkuda vastavaid konteinereid.

Tavaliselt saab enamikku jäätmetest kasutada kas siis uue toote tegemiseks või energia tootmiseks. Viimase näiteks on vanade õlide põletamine. Samas tuleb jäätmete hulgast eraldada see osa, millega pole enam midagi teha peale ladestamise prügilates.

Tootmis- või tööstusettevõte on kindlasti kohustatud oma jäätmetekke kohta aru andma. Suuremad jäätmekäitlusfirmad on valmis pakkuma abi nii jäätmeloa taotlemisel kui ka iga-aastasel jäätmearuande koostamisel. See võimaldab ettevõttel loobuda jäätmekäitlusspetsialisti palkamisest ning keskenduda oma põhitegevusele.

Jäätmekäitluse hinnad ja maksetingimused sõltuvad tootmis- või tööstusettevõtte suurusest, jäätmemahtudest ja nende koostisest. Üldjuhul on maksetähtajad paindlikud ja läbi räägitavad, Ragn-Sellsil on maksetähtajaks tavaliselt 14 päeva. Hind tuleneb jäätmete iseloomust - mida rohkem on neid võimalik taaskasutusse suunata, seda soodsam peaks see kliendile olema.

Kõige kallim on käidelda segajäätmeid, need lähevad üldjuhul prügilasse. Sel juhul tuleb maksta riigile saastekahjuhüvitist, lisandub prügila ladestuskulu. Samas, mõne materjali saamiseks on käitlejad nõus peale maksma. Näiteks metalli, kartongi, trükikoja paberi puhul, sest neil on korralik taaskasutusväärtus. N-ö null-hinnaga materjal on puit - siin on ettevõtte kanda konteineri laenutuskulu ja transpordikulu, ent käitlustasu ei võeta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing