Väikeaktsionäril on õigus teada

Lauri Matsulevitsh 26. mai 2006, 00:00

Kuidas Teile tundub - kas Eesti börsifirmad arvestavad info jagamisel väikeaktsionäridega?

Enamik väikeaktsionäre on kindlasti huvitatud, et firma, kuhu nad on investeerinud, oleks kasumis ja et aktsia hind tõuseks. Praegu on vähesed väikeaktsionärid valmis väga põhjalikult ise analüüsima firmade käekäiku. Kuna infot pole siiani väga nõutud, annavad börsiettevõtted selle info, mida seadus ja börsireeglid nõuavad. Mõne börsifirma puhul on muidugi ajakirjandus ja Investorite Liit pööranud tähelepanu sellele, et infot pole edastatud piisavalt. Positiivsete näidetena tulevad kohe meelde Baltika, Tallinna Vesi ja ka Hansapank, kes oma suhtluses aktsionäridega on olnud aktiivsemad kui teised börsiettevõtted.

Kui oluliseks peate aktsionäri jaoks info hankimisel börsifirma üldkoosolekut?

Kuigi aktsionäri õigus teabele aktsiaseltsi tegevuse kohta on aktsionäri üks põhiõigusi, tuleb üldkoosolekul üldjuhul vähe infot firma mineviku ja tulevikuplaanide kohta. Firma aastaaruanne on selles suhtes palju parem infoallikas.

Kuidas välismaal, näiteks Soomes, aktsionäride koosolekuid läbi viiakse? Kas keskmise Soome börsifirma juhtkond suhtleb väikeinvestoriga meelsasti?

Soomes viiakse üldkoosolekud läbi üsna kiiresti ning väga harva tuleb ette pingsaid hääletamisi, sest suuraktsionärid on üldjuhul otsused juba eelnevalt kokku leppinud. Üldkoosolekul ja pärast seda kohvipausil juhatus muidugi suhtleb väikeaktsionäridega, kuid ärisaladusi väikeaktsionäridele ei avalikustata ja üldjuhul ei edastata ka rohkem infot, kui aastaaruandes juba kirjas on.

Kas see on piisav, kui aktsionär saab ettevõttelt infot ainult börsisüsteemi kaudu?

Ise pean börsisüsteemi kaudu saadavat infot, sealhulgas aastaaruannet, piisavaks. Kui on vaja rohkem infot, pöördun varahaldusfirmade professionaalsete analüütikute poole, kes iga päev börsiettevõtteid uurivad.

Äriseadustiku järgi on aktsionäril õigus üldkoosolekul saada juhatuselt teavet aktsiaseltsi tegevuse kohta. Kas Teie meelest on see seadusega vastuolus, kui aktsionäri küsimustele üldkoosolekul ei vastata ega ka põhjendata vastamata jätmist?

See ei pruugi olla seadusega vastuolus, näiteks pole juhatus kohustatud andma väikeaktsionäridele infot firma ärisaladuste kohta. Kui see on info andmise keeldumise põhjus, peab seda ka ütlema.

Lisaks seadusele reguleerib börsiühingute teabe avaldamist ka hea ühingujuhtimise tava, mille kohaselt igale aktsionärile peab tagama õiguse võtta üldkoosolekul sõna päevakorras esitatud teemadel ja esitada põhjendatud küsimusi ja ettepanekuid.

Kas ajakirjandus võiks aktsionäride üldkoosolekutel kohal olla?

Minu poolest võiks ajakirjandus seal olla küll.

Kas Eesti finantsjärelevalve on Teie hinnangul võimeline väikeinvestorite huve kaitsma?

Finantsinspektsioon on kindlasti võimeline teostama järelevalvet finantsasutuste üle, et nad täidaksid õigusaktidest tulenevaid nõudeid ega rikuks väikeaktsionäride huve. Leian, et pigem Tallinna börs peaks rohkem kontrollima börsiettevõtete tegevuse vastavust börsi reeglitele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing