Wallenbergide impeerium seisab kindlalt

Sirje Rank 30. mai 2006, 00:00

1982. aastast, mil Peter Wallenberg võttis üle 1916. aastal asutatud perekonna valdusfirma Investor juhtimise, on Wallenbergide osalus Rootsi majanduselus kerkinud 6 miljardilt Rootsi kroonilt 147 miljardile, siia alla kuuluvad osalused firmades. Kui lisada 20 miljardi Rootsi krooni väärtuses aktsiaid, mille omanikeks on perekonna fondid, moodustab summa 6% Rootsi SKPst, kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri.

Et kasutusel on erineva hääleõigusega aktsiad, on Wallenbergide tegelik võim veel suurem.

Kokku on Wallenbergide mõjusfääris praegu 15 Stockholmi börsi suurfirmat, mille hulgas enamik selliseid, mis kujundavad Rootsi mainet üle ilma: Ericsson, Astra Zeneca, ABB, Electrolux, Saab, SAS, SKF, Gambro, Stora Enso. Rootsi majanduse minimudel - nendib Dagens Industri. Ennustused, et Wallenbergid ei suuda oma mõjuvõimu säilitada, pole täitunud. Impeerium on täna rohkem väärt kui 2000. aasta börsimulli haripunktis. Perekonna pea jaoks pole aga miski enesestmõistetav. "Edu ei ole kunagi püsiv," ütleb ta lehele antud intervjuus ja viitab aktsiaturgudele, mis jälle suuresti kõiguvad.

Dagens Industri tunnustab Wallenberge sitkuse eest, mida nad Rootsi firmade suuromanikena üles on näidanud. Kolm firmat on pankroti äärelt tagasi toodud. Ja peakontorid on jätkuvalt Rootsis, millel on määrav tähtsus riigi maksutuludele ja töökohtadele.

Keerulisemaid aegu oli üheksakümnendate aastate algus, kui Wallenbergide 1856. aastal asutatud erapank SE-Banken, tänane SEB, Rootsi finantskriisis raskustesse sattus. Valitsus oli valmis panka riigistama, kuid nagu ütleb Peter Wallenberg Dagens Industrile antud intervjuus, ei tahtnud ta, et riik pangas kamandama pääseks. Selle asemel korraldati panga päästmiseks Rootsi toona kõigi aegade suurim uusemissioon. Need aktsiad on tänaseks kerkinud ca 1000%. "Osalenud aktsionärid võivad rahul olla," nendib Wallenebrg.

Sarnaselt päästeti tööstus- ja energeetikakontsern ABB, mille kriisi põhjustasid valed juhtimisotsused ja agressiivne laienemine. Viimasega omandati ka USA tütarfirma, mille vastu esitatud nõuded asbestist tingitud tervisekahjustuste hüvitamiseks ABB peaaegu pankrotti viisid.

Lisaks lahvatas tippjuhtide Percy Barneviki ja Göran Lindahli ülisuurte pensionide skandaal, mis heitis varju Barnevikiga lepingu sõlminud Peter Wallenbergile. Kokkuvõttes sai aga ABB kriisist Investorile soodne võimalus firmas osalust suurendada.

Peter Wallenberg lahkus Investori tegevjuhi kohalt 1997. aastal ning on firma mõjusfääri ettevõtete juhtimise delegeerinud poegadele Jacobile ja Peterile ning vennapoeg Marcusele. Ise on ta Wallenberg Knut & Alice Wallenbergi fondi juhatuse esimees, kuid jätkuvalt kursis kõigi olulisemate otsustega. Viimaste seas meditsiiniseadmete tootja Gambro ülevõtmine, mis läinud nädalal rohelise tule sai.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing