Lihtsa lippaia tegemine nõuab püsivust ja aega

Siim Sultson 05. juuni 2006, 00:00

Oma Aed OÜ juhataja Arvo Jaansoni soovitab enne piirde püstitamist teha valmis aia haljastus, sest siis on juurdepääs tööde teostamiseks veel kerge, lisaks saab maapind ka lõpliku kõrguse, mille järgi orienteeritakse piirde asend ja kõrgus. Samuti tasub enne tööde alustamist märkida aialiiniga lõikuvate kaablite ja drenaažitorude asukoht.

"Puidust piirdeaial peab olema kaks omadust: piire olgu esteetiline ja piire olgu praktiline," tõdeb Aiasepad OÜ müügijuht Sergei Gerassimov.

Lippaedu saab kinnitada poltidega metallpostidele, kivipostidele või hoopis maa sisse paigaldatud metallkanduritele toetuvatele puupostidele. Vajadusel võivad postid toetuda ka betoonvööle.

Ülejäänud lippaia detailis-tik koosneb soovitavalt 10×5 cm postide vahele horisontaalselt paigaldatavatest tugiprussidest ning nende peale kruvitavatest või naelutatavatest lippidest paksusega 2,5 cm.

Levinuim aia kõrgus on 1,5 meetrit, harvem aga 1,2 või hoopis 2 meetrit. Siin on määrav paljuski kohaliku omavalitsuse ettekirjutus.

Gerassimovi sõnul tuleb aiadetailid enne monteerimist immutada või värvida, kuna siis saavad need ühtlase katte ka muidu varjatuks jäävatele kinnituskohtadele. Kui vanasti suskasid aiameistrid lipid otsi pidi kolm korda värvipotti, siis Aiasepad OÜ uputab need üleni värvivanni. Tulemusena tõmbavad lipid värvi maksimaalselt enestesse ja muutuvad immuunseks päikese ja märja suhtes.

Parkwood Industries OÜ tegevjuht Jaanus Vagel kinnitab, et nemad kasutavad viimistluseks sügavimmutust, mis on toonilt roheline või pruun. Immutuse eeliseks on ilmastikukindlus, puuduseks väike värvivalik. Sügavimmutus kaotab kolme kuni viie aastaga tooni, siis tasub seda uuendada spetsiaalse Pinotexiga.

"Värvimisel peaks aiavärv minema kokku tuulekastivärviga," tõdeb Vagel. Värvi mõte on peale esteetilise aspekti puitu ka kaitsta. Samas käib värvi all vaid krunt.

Aialippide ja tugiprusside kinnitamiseks on Gerassimovi sõnul parimad tsingitud naelad, kruvid ja poldid. Kui roostetavad naelad katavad heledama aia vaid roosteniredega, siis kruvide ja poltide-mutrite puhul on oluline ka nende taasavatavus.

Autoväravate laiuseks pakub Gerassimov neli meetrit ning soovitab kasutada reguleeritavaid hingi, kuna talvakülmadega võivad postid asendit muuta ja väravad ei lähe enam kohakuti.

Lippaia ülemine kattelaud pole Vageli kinnitusel tänapäeval nõutav. Kuid siiski tasub lipi pikema ea nimel selle otsakujuna eelistada kumerat või teravat tippu - siis eemaldub vihmavesi kiiresti.

Fotod: Indrek Susi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing