Puidukaitsevahendiga töödeldud puitu võib ka üle värvida

Arto-Randel Servet 05. juuni 2006, 00:00

Tumedat tooni puidukaitsevahendiga värvitud majad-suvilad on Eestimaal veel üsna sagedaseks nähtuseks. Enamasti pärinevad need 80ndate lõpust, 90ndate algusest, kui värvide ja viimistlusmaterjalide valik oli poodides veel kesine. Seoses sellega on sagedaseks ka küsimused poolläbipaistva puidukaitsevahendiga värvitud pindade hooldusvärvimise kohta.

Veidi ette rutates võib majaomanike rahustuseks öelda, et selliste pindade puhul sobivad peaaegu kõik värvitüübid. Puidukaitsevahend imendub puitu hästi, jätmata paarikordsel katmisel ühtlast kilet, mistõttu võib seda üle värvida nii vesialuseliste (akrülaatvärvid) kui ka lahustipõhiste värvidega (peamiselt erinevad õlivärvid).

Üldise reegli järgi on alati õige jätkata sama tüüpi värviga ehk antud juhul puidukaitsevahendiga. See kehtib seni, kuni ei ole eesmärgiks ehitise tooni heledamaks muuta.

Sageli on aga just tooni heledamaks muutmine fassaadi ilmastiku eest kaitsmise kõrval hooldusvärvimise üheks põhjuseks.

Sellisel juhul tuleb valida kattev värv, sest poolläbipaistva puidukaitsevahendiga toonimuutused heledamas suunas ei õnnestu. Selleks sobib hästi mõni traditsiooniline õli- või lateksvärv, mis aga puidu ilu (mis puidukaitsevahendiga värvitud pinna alt kenasti välja paistab) piltlikult öeldes enda alla matab, jättes laudisele monotoonsed pintslitriibud.

Siin on heaks vaheastmeks puidukaitsevärv Ultima. Uute ja varem poolläbipaistva puidukaitsevahendiga värvitud pindade värvimiseks mõeldud Ultima on küll kattev värv, kuid tänu oma erilisele koostisele ja poolmatile pinnale jätab ta puidule iseloomuliku reljeefi enda alt aimatavaks. Elastse ja hingava värvikile tõttu sobib ta ainukese katva värvina ka üha populaarsemaks muutuvate palkmajade värvimiseks. Puidukaitsevärv Ultima on toonitav Tikkurila välisvärvide värvikaartide järgi sadades erinevates toonides.

Sinna valitud toonid on vastupidavad UV-kiirgusele ja säilitavad oma tooni pikka aega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:16

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing