Saksamaa tahab MMiga imagot parandada

Tõnis Arnover 12. juuni 2006, 00:00

Saksamaa on MMi kordamineku nimel Saksa põhjalikkusega vaeva näinud. Nagu ikka, lubatakse parimat korraldust ja suurt jalgpallipidu. Aga seejuures pole Saksamaa ka iseennast ära unustanud ja püüab oma riigist luua uut värsket pilti.

"Järgmist sellist võimalust tuleb Saksamaal oodata viiskümmend aastat," ütleb Saksamaa MMi korralduskomitee juht, endine tippjalgpallur Franz Beckenbauer. "Miks siis mitte seda ära kasutada?"

Ja valitsus ning äriringkonnad on sellest mõttest kinni haaranud. "See on unikaalne võimalus näidata Saksamaad kui külalislahket, sallivat, moodsat riiki, mis pulbitseb uutest ideedest," ütleb Saksamaa kantsler Angela Merkel.

Saksamaa valitsus on koguni välja töötanud imago parandamise strateegia. Kasvab riikide võitlus turgude, turistide, väärtussüsteemide, poliitilise mõju pärast ning Saksamaal on aeg sellesse võitlusse sekkuda, öeldakse seal. Saksamaal on seni tõhusa ja usaldusväärse, aga üsna igava ja tüütu riigi maine. Kultuuri ja jalgpalli siduva kampaaniaga, mis algas juba kolm aastat tagasi ja kuhu on panustanud üle 450 miljoni krooni, püüab Saksamaa luua endast maailmas mulje kui lahedast, rõõmsast ja lõbutseda oskavast riigist, kellel on häid ideid ja loovust nii elamiseks kui ka majanduse arendamiseks. Sõnum on selge: minevik on jäetud seljataha ja ühinenud Saksamaa otsib positiivse imagoga tunnustust oma saavutustele ja liidrikohta rahumeelses Euroopas.

"Me tahame miljoneid külalisi ja televaatajaid üllatada, et nad avastaksid: oi, Saksamaa ei olegi selline, nagu ma ette kujutasin," ütles Goethe Instituudi esindaja Ulrich Sacker Financial Timesile.

Minevikuvarjudest Saksamaa siiski päriselt ei pääse. MMi finaal mängitakse 9. juulil Berliini olümpiastaadionil, kus 1936. aastal toimusid Hitleri Saksamaa olümpiamängud. Seda aega meenutab vastav väljapanek. Praeguse MMi korraldajatele teevad aga muret paremäärmuslased ja uusnatsid, kes luure allikatel kavandavad võistluste ajaks väljaastumisi.

Ent Saksamaa jaoks peamine on ikkagi see, kuidas esineb nende meeskond MMil. Muu hulgas tõmmatakse paralleele 1954. aastaga, kui Lääne-Saksamaa võitis üllatuslikult MMi. Sõjajärgses masenduses saksa rahvas sai sellest enneolematut optimismi, mille üheks väljenduseks oli Saksa majandusime.

Tänane põnevaim paar on USA ja Tšehhi. Kaheksandat korda finaalturniiril mängiv, FIFA edetabelis 5.-6. kohta jagav USA jõudis neli aastat tagasi veerandfinaali. FIFA edetabelis 2. kohal olev Tšehhi jõudis iseseisvalt esmakordselt finaalturniirile, küll on riigil suured jalgpallitraditsioonid, Tšehhoslovakkia on tulnud kahel korral hõbedale ning 1976. aastal võideti Euroopa meistri tiitel.

Tänastes teistes mängudes on favoriitideks kolmekordne maailmameister Itaalia ning Jaapan, kuid teatavasti on jalgpall ümmargune…

Nende vastastel on MMi finaalturniiride väravaarve siiani avamata - lääne-Aafrika riigil Ghanal seetõttu, et mängib finaalturniiril esmakordselt, Austraalia ei suutnud aga 1974. aastal vastaste väravavõrku ühtegi palli sahistada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing