Ebaselgus Tallinki tuleviku suhtes peletab investoreid

Lauri Matsulevitsh 30. juuni 2006, 00:00

Börsile tulekust on Tallinki aktsia odavnenud ligi 30 krooni võrra. Suprema turgude osakonna juhataja Sten Sumberg nimetab aktsia kukkumise ühe peamise põhjusena ebaselgust uue aktsiaemissiooni detailide suhtes, enne mille selgumist keegi aktsiat osta ei julge.

"Teiseks arvab turg tervikuna, et Tallinki paremad päevad on seljataga ning nende äri ootavad ees rasked ajad," sõnas Sumberg. Uueks väljakutseks on Soome ametiühingud, kellele tehti hiljuti palkade osas järeleandmisi. Samuti kaheldakse, kas Tallink tuleb Silja ülevõtmisega toime. "Arvestades, et Silja näitas 2005. aastal olulist kahjumit, on meie arvates edukast ühinemisest veel vara rääkida," kirjutavad LHV analüütikud.

Sellele vaatamata on spetsialistide hinnasihid aktsiale endiselt kõrged. Kõige optimistlikumad on Tallinki börsile toomist korraldanud investeerimispangad. Suprema on andnud 12-18 kuu hinnasihiks 97,8 krooni ning Citigroupi hinnasiht on 94 krooni. Mõlemal on Tallinki aktsiale ostusoovitus. Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil on pisut tagasihoidlikum, tema hinnasiht Tallinkile on 78,25 krooni ning soovitus on "hoia".

Investoreid need numbrid siiski suurt ei huvita. "Turg tervikuna ei usu analüütikute arvamust, et Tallinkil on perspektiivi," nentis Sumberg.

Sumbergi sõnul arvestab praegune aktsia hind, et Tallinkil tuleb ette suuri ebaõnnestumisi. "Ei saa välistada, et nii ei lähe, aga ei saa kindlasti ka välistada, et läheb hoopis väga hästi või siis kuidagi vahepealselt," ütles ta. "Aktsia teeb huvitavaks see, et piisab tegelikult ka viimasest, et pikas perspektiivis eeldada igati korralikku tootlust."

Eile tegi aga Tallink rohkem kui 4protsendise spurdi ning sulgus 53,98 krooni peal.

Tallinki väikeaktsionär Olavi Udam suhtub aktsia langusesse rahulikult. "Kiire kasumi eesmärgil ma aktsiaid ei ostnudki, võib-olla viie aasta pärast hakkan müüma," arutles ta. Pettumust hinna languse üle ta ei tunne.

Silja Line'i ostuga oli aktsionär rahul. "Tundub mõistlik tehing," sõnas ta ning lisas, et usaldab Tallinki juhtkonda.

"Häirib ainult see, et nüüd on kõik Ühispanga tippjuhid Tallinkisse kolinud," nentis mees. "Aga ju siis elu on selline."

Citigroupi analüütik Dmitri Vinogradov ootab Tallinkilt kahel järgmisel aastal kasumi kasvu miljard krooni aastas.

Analüüsi uuendas Vinogradov 26. juunil pärast Silja Line'i ostu selgumist.

Citigroupi ootuse kohaselt kasvab Tallinki kasum järgneva kahe aasta jooksul igal aastal ligi miljardi krooni võrra. Citigroup tõstis Tallinki kasumi ootust 2006. aastaks 21%, 946 miljoni kroonini. 2007. aastaks tõsteti kasumiprognoosi 93%, 2,13 miljardi kroonini. 2008. aasta kasumiprognoosi kergitati 63% võrra, 2,99 miljardi kroonini. "Need numbrid kajastavad tehtud ülevõtmisi," mainib Vinogradov analüüsis.

2007. ja 2008. aasta kasuminumbrite järgi oleks Tallinki hinna ja kasumi (P/E) suhe vastavalt 4,1 ja 2,9.

Citigroupi analüütiku sõnul on Tallinkil pangalaene ja kohustusi 400 miljonit eurot (6,26 mld krooni).

Tallink on Citigroupile teatanud, et plaanib Silja Line'i kulusid kärpida 25-30 miljoni euro (390-470 mln krooni) võrra.

Turul saavad kokku ahnus ja hirm ning praegu on see teine jälle ülekaalus.

Arvestades valitsevat olukorda - globaalsed aktsiaturud, ebamäärasus seoses Silja ülevõtuga ning investorite mure mõningate tehingute läbipaistvuse pärast -, ei süüdistaks ma selles investoreid.

Selleks, et ettevõtte aktsia suuremat huvi pälviks, oleks vaja ühelt poolt üldise turuolukorra paranemist, teisalt aga positiivsemaid signaale ettevõttelt endalt, näiteks kvartalitulemused ning esimesed märgid sünergiast Siljaga.

Väikeste ja keskmise suurusega investorite peale mõeldes poleks paha, kui suudetaks positiivsemat meediakajastust saavutada, sest praegu on löögid ikka üsna ühte väravasse.

Tallink ei figureeri hetkel meie eelistuste tipus, kuid pikemaajalise investeeringuna näeb Sampo ettevõttes potentsiaali küll.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing