Ossipenko heitles iseendaga

Villy Paimets 16. august 2006, 00:00

Kohtla-Järve teede ja tänavate remondi ja hooldustööde tegija leidmiseks kuulutas linn kaks kuud tagasi välja rahvusvahelise, linna ajaloo suurima riigihanke. Hanke korraldamise põhjus oli riigikontrolli ja riigihangete ameti tuvastatud tõsised rikkumised.

Konkursile laekus aga vaid kaks pakkumist. Narva firma AS Heakorrastus soovis tööde eest saada kokku üle 300 miljoni krooni ja juba praegugi seda tööd tegev kohalik Ossipenkole kuuluv AS N&V leppis 227,61 miljoni krooniga. Viimane on firma, kellega olid seotud eelpool märgitud tõsised rikkumised. Samal ajal on Ossipenko osanik ka teise pakkumise teinud firmas, nimelt kuulub talle ühe oma firma kaudu 50% ASi Heakorrastus aktsiatest.

"Nende (ASi N&V - toim.) pakkumine oli vastav meie pakkumise kutse nõuetele ja leidsime, et hind, mida nad meile pakkusid, sobib meile," ütles Kohtla-Järve linnapea Jevgeni Solovjov. Samas tunnistas Solovjov, et konkursi lõppvooru kvalifitseeruski vaid üks ettevõte. "Jah, kaks pakkumist oli, aga kahjuks üks ei vastanud meie kutsedokumentide nõuetele ja me olime sunnitud nende pakkumise tagasi lükkama," ütles Solovjov ning täpsustas: "Noh, nendel ei olnud kõigepealt seda käivet, mis me nõudsime, 200 miljonit krooni, ja peale selle puudusid neil mõningate tööde tegemiseks litsentsid."

Eile saatis Kohtla-Järve linn välja ka pressiteate, kus linnapea Solovjov teatas, et linn ise hindas tööde kogumahu umbes 160 miljoni krooni suurusele summale.

"Kuna konkursil pakutud väiksem summa (228 mln kr - toim.) ületas meie oletusi, tellis konkursi komisjon alternatiivse ja konkursivälise hinnakalkulatsiooni. Konkursil mitte osalenud firma (AS Heakorrastus - toim) hindas tööde maksumust ilma käibemaksuta 333 miljonile kroonile. Lähtudes nendest andmetest tunnistaski linnavalitsus parimaks ASi N&V tehtud pakkumise," lisas linnapea pressiteates.

Ossipenko riigihangete võitmise taktika on ajalugu vaadates üles ehitatud lisatöödele ja lisaraha saamisele. Viimane näide taolise taktika võimalikkusest Eesti ärimaastikul pärineb sellest suvest - mai lõpus võitis AS N&V Narva linna teede ja tänavate remondi ja hoolduse hanke, küsides järgneva kolme aasta tööde eest 21,1 miljonit krooni.

Juba 27. juunil sõlmiti aga Narva linnaga leping täiendavate tööde tegemiseks 1,6 miljoni krooni ulatuses. Riigihanke deklaratsioonis on kirjas, et leping sõlmiti ASiga N&V seepärast, et laekus vaid üks pakkumine. Samal põhjusel ja samal ajal valiti AS N&V ka Narva linna aiandusühistute teid remontima ja pindama, seda 1,4 miljoni krooni eest.

Peale Narva ja Kohtla-Järve tegutseb Ossipenko ka Jõhvis, kus ta valiti ka volikogu liikmeks. Jõhvis muudeti pärast riigihanke korraldamist tingimusi nii, et Ossipenko firma sai kaks korda rohkem raha kui esialgse hanke järgi.

Ossipenko ise on praegu välismaal. "Helistage mulle reedel, kui ma olen Eestis tagasi," ütles ta ning lõpetas kõne.

Uue hankekonkursi korraldamise ajendiks said riigikontrolli ja riigihangete ameti poolt Kohtla-Järvel tuvastatud tõsised rikkumised linnatellimuste ostmisel. Viimasel viiel-kuuel aastal on Kohtla-Järvel nimetatud töid teinud AS N&V.

Kontrollimise käigus tegi riigihangete amet kindlaks, et alates 2000. aastast on Kohtla-Järve linnavalitsus ASilt N&V tellinud kümnete miljonite kroonide eest töid, mille puhul ei ole korraldatud riigihanget.

Näiteks sõlmiti viieaastane tänavate hoolduse leping 30,8 miljoni krooni peale, aga sellesama lepingu raames osteti samalt firmalt lisatöid veel 71,8 miljoni krooni eest. Toimunud rikkumiste asjaolude uurimiseks algatati kriminaalasi.

Kohtla-Järvel konkureerinud firma ASi Heakorrastus osanik Cleanaway müüs mõned kuud tagasi firmas osaluse, sest Narva linnaga kahasse tehtud ettevõtet polnud võimalik mõistlikult majandada.

6 miljoni krooniga müüdud 50% osalus jõudis pärast mitut tehingut Nikolai Ossipenko firma kätte, kes maksis väärtpaberite keskregistri andmetel osaluse eest 9 miljonit krooni.

AS Heakorrastus on firma, kes võitis samas kevadel Narva linnas üle 60 miljoni krooni eest haljastushankeid. Viimasel kahel majandusaastal tegi firma stabiilselt 30 miljonit krooni käivet ja teenis 2,1 miljonit krooni kasumit.

ASi Cleanaway tegevdirektor Argo Luude ütles eile, et ei mäleta täpselt ei tehingu toimumise aega ega ka ettevõtet, kellele aktsiad müüdi. Küsimusele, miks osalus nii odavalt müüdi, vastas ta järgmiselt: "Ütlen nii, et see ei ole saladus, vaadake, mis te Äripäevas sel teemal kirjutanud olete ja te mõisate ehk isegi. Otse ei ütle ma midagi." Samas tunnistas Luude, et ega neil ettevõttes suurt sõnaõigust polnud.

"Kuigi pool ettevõttest kuulus meile, siis patiseis nõukogus - 2 häält linna poolt ja kaks meilt - ei andnud meile võimalust ettevõttega midagi peale hakata," kirjeldas Luude. Seda, et aktsiapakk nüüdseks Ossipenko kätte on jõudnud, oli Luude kuulnud ning see teade teda imestama ei pannud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing