Ikka veel avastamata Apache

Peeter Teder 21. august 2006, 00:00

Ajakiri Fortune soovitas möödunud aastal oma maailma 100 kiireima kasvuga firmade nimekirjas naftatootjat Apache'i. Apache on ka Äripäeva väljamõeldud tegelase Toomase investeerimisportfellis (mis algselt sisaldas 1 miljon krooni reaalset raha ja on praeguseks kasvanud topelt suuremaks). Seetõttu oleks asjakohane vaadata, miks Apache'i aktsia on jäänud jämedalt võttes kõikuma 60 ja 75 dollari vahele.

Vaatamata naftabuumile, kus nafta hind on viimase jooksva aastaga oluliselt kallinenud, pole selle firma aktsia buumist märkimisväärset kasu lõiganud. Samas on firma kasvuvõime hea, juhtkond tugev ja aktsia hind soodne. Arvestades, et nafta hind on rekordtasemete lähedal, võiks arvata, et naftasektorisse investeerijate näod peaksid olema naerul. Kuid Apache'i aktsia pole tõusnud, vaid on aastaga alanenud ligikaudu 4 protsenti.

Mis siis on valesti läinud? Peamine süüdlane on siin olnud looduslik gaas, mille hind on möödunud aasta augustiga võrreldes kukkunud 39 protsenti. Gaasi tootmine andis tänavu esimeses kvartalis Apache'i käibest viiendiku. Investoreid on murelikuks teinud ka Mehhiko lahe suur osatähtsus firma toodangus. Mehhiko lahe naftavarusid arvatakse olevat vähenemas ja lisaks ohustavad piirkonda ka orkaanid.

Lisaks sellele on rohkema tähelepanu osaliseks saanud firmad, mis tegelevad naftaliivadelt nafta tootmisega ja etanooli baasil kütuste tootmisega. Tavapärased nafta otsijad ja tootjad, nagu näiteks Apache, on jäänud tahaplaanile.

Kuid analüütikud ja investorid hindavad Apache'i endiselt kõrgelt. "Mind mõneti üllatab, et aktsia pole käitunud paremini," ütles Diamond Hill Large Capi fondijuht Charles Bath, kelle fondist 5 protsenti on investeeritud Apache'i. "Firma potentsiaal on endiselt suurepärane."

Üks toetav asjaolu on, et gaasi hind ilmselt enam edasi ei lange. "USAs oli rekordiliselt soe talv ja laovarud tõusid samuti kõrgtasemele," ütles Calyon Securitiese analüütik Carin Dehne Kiley, kes usub, et gaasi laovarud enam ei kasva ja hinnad liiguvad talveperioodiks jälle kõrgemale. Ka Apache'i kohalolu Mehhiko lahe piirkonnas on probleemina üle paisutatud. Kuigi firma tegi oste selles piirkonnas - sealhulgas 845 miljoni dollariline ost BPlt - tuleb sellest piirkonnast vaid viiendik Apache'i toodangust. Kuus aastat tagasi oli vastav näitaja aga 30 protsenti.

Ja kuigi Mehhiko lahe piirkond ei anna firmale olulist kasvu, pakub see siiski kõrget tulumäära. "Mehhiko lahes me teeme mõnusalt raha," ütles Apache'i finantsdirektor Roger Plank. "Kasvu saavutame me teistes piirkondades."

Need teised piirkonnad paiknevad kõikjal üle maailma. Apache'il on tootmisüksused Argentinas, Austraalias, Kanadas, Hiinas, Egiptuses ja Põhjameres. Lai geograafiline haare on võimaldanud firmal suurendada toodangut 27st tegevusaastast 26-l. Varud on suurenenud 20 aastal.

Käesolevaks aastaks ennustab firma 10-15protsendilist nafta- ja gaasitoodangu mahu kasvu ning analüütikud ootavad tulude 5protsendilist suurenemist. Võrreldes aktsia hinna ja ühe aktsia kohta tuleva kasumi suhtarvu ehk P/E suhtarvu, paistab aktsia odav. Apache'i P/E on alla 8, samal ajal kui konkurentide vastav näitaja on 11.

"Konkurentidega võrreldes oleme me alla hinnatud," ütles firma finantsdirektor Plank, "kuid minu arvates pole firma kunagi paremas seisus olnud."

Westwood Managementi (kes investeeris Apache'i juba viis aastat tagasi) juhataja Susan Byrne nõustub sellega. "Aeg-ajalt head firmad muutuvad alahinnatuks ja odavaks," ütleb ta. "Apache on kasvanud 5 miljardi turuväärtusega firmast 20 miljardi dollarilise turuväärtusega uurimis- ja tootmisfirmaks. See ei ole Google, kuid firma põhinäitajad on head ja peaksid soodustama praegu aktsia ostmist."

Ja boonusena oletavad mõned analüütikud, et Apache võib olla hea ülevõtukandidaat mõnele suurele kütusekompaniile.

Seega on aktsial madal valuatsioon ehk soodsad suhtarvud. Naftasektor ise tundub praegu hinnas olevat. Lisaks on firma veel huvitav ülevõtuobjekt. Kokkuvõttes tunduvad plussid miinuseid üles kaaluvat.

Apache on investoritele veel avastamata maa. Kuigi Fortune soovitas aktsiat mullu oma 100 kiireima kasvuga ettevõtte seas, pole firma aktsia tõusu näidanud, vaid on jäänud jämedalt võttes kõikuma 60 ja 75 dollari vahele.

Selle üheks põhjuseks võib olla märkimisväärne loodusliku gaasi tootmise osakaal Apache'i käibes. Loodusliku gaasi tootmine andis esimeses kvartalis 20 protsenti firma müügituludest. Samas on aga gaasi hind erinevalt näiteks nafta hinnast langenud. Võrreldes aasta taguse ajaga, on gaasi hind praegu pea kahe viiendiku võrra odavam.

Veel kummitab Apache'i firma tegevus Mehhiko lahes, mida peetakse vähenevate varudega piirkonnaks ja mida ohustavad orkaanid. Samas annab tegevus Mehhiko lahes suure tulumäära. Firma kasv tuleb teiste piirkondade arvel. Apache'il on tootmine Argentinas, Austraalias, Kanadas, Hiinas, Egiptuses ja Põhjameres. Lai geograafiline haare on võimaldanud firmal oma tulusid pea kogu tegutsemise vältel kasvatada. Vaid ühel tegevusaastal 27st on tulud vähenenud.

Ka fundamentaalselt paistab aktsia odav olevat. Seega võib arvata, et investorid vaatavad firmast põhjendamatult mööda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing