Carl Honore: täiuslikkust taotlev naine muutub õnnetuks

Teeli Remmelg 28. august 2006, 00:00

Naised nõustuvad sageli töötama väiksema palga eest, sest neil tuleb veeta enam aega lastega. Kas see trend on muutumas ja ka mehed töötavad vähem ja tegelevad rohkem lastega?

Aeglasema elustiili valik ei pruugi tähendada vähema raha teenimist. Aeglasem tegutsemisrütm võib olla tootlikum ja efektiivsem. Ometi peavad paljud inimesed vahel ohverdama tööaega selleks, et saada juurde aega laste jaoks.

Tasahilju on muutumas aktsepteeritavaks, et töötatakse vähem ja selle arvelt veedetakse enam aega lastega.

Mida soovitate ärinaistele, kes muretsevad, et neil ei jää piisavalt aega oma pere jaoks?

Esmalt tuleb meenutada, et imerelva pole olemas. Sa ei saavuta kunagi täielikku tasakaalu töö ja kodu vahel. Sulle jääb alati tunne, et saavutad ühe teise arvel.

Täiuslikku olukorda pole olemas. Probleem seisneb selles, et meie perfektsust taotlev ühiskond nõuab seda - ja me oleme õnnetud, kui reaalsus purustab meie unistused.

Seega on tasakaalu otsimisel kriitilise tähtsusega oskus loobuda perfektsionismist.

Mida võiksid ettevõtlikud naised Teie soovitatud aeglasest mõtteviisist (slow philosophy) õppida?

Jõudlus ja loomingulisus võivad puhkeda õitsele tänu puhkepausidele ning võimalusele lülitada välja oma mobiiltelefon ja arvuti.

Samuti suudetakse piirata oma töökoormust, näiteks kohustuste delegeerimise teel.

Pea meeles, et sa ei suuda teha kõike, sa ei suuda olla Supernaine!

Kas naiste ja meeste panus perekonda sõltub eelkõige kultuurist?

Skandinaavias tunnustatakse teistest maadest enam mehi, kes võtavad puhkust, et vaadata oma laste järele. Ja sellele vaatamata on Põhjamaade majandus maailmas üks konkurentsivõimelisemaid.

Kui töötajal võimaldatakse veeta rohkem aega oma perekonnaga, ei tähenda see järelikult ettevõttele majanduslikku enesetappu, vaid pigem vastupidi. Aga siin on endiselt pikk maa käia - säilinud on palju eelarvamusi.

Miks arvatakse, et naised kontrollivad paremini oma elu ning saavutavad kergemini tasakaalu töö ja pereelu vahel?

Ühelt poolt arvatakse, et naise elu keskmesse kuuluvad eelkõige suhted ja töörabamisele omistatakse pigem mehelik aura. Seega suudab naine lihtsamalt loobuda tööst, kartmata kaotada oma identiteeti.

Samas kalduvad naised haarama endale samaaegselt eri rolle, mis muudab nende ajakasutuse pingeliseks. Tervikuna aga usun, et naised suudavad lihtsamalt leida pere ja tööelu vahel tasakaalu. Mehed kipuvad kergemini unustama perekonda ja muutuvad kergemini töösõltlaseks.

Millised tegevused aitavad kiirust maha võtta?

Soovitan otsida päevaplaani mõni aeglane rituaal - näiteks meditatsioon või jooga, pilaates, lugemine või kuum vann.

Püüa samuti võtta endale isiklikku aega, mil teadlikult ei tee midagi - õpi ütlema vajadusel "ei" sotsiaalsetele kohustustele või ole vähem perfektne kodu koristamisel.

Ka saab hoida töö eemal perekonna jaoks planeeritud ajast - e-post ja mobiilikõned võivad oodata, mil sa ei tegele enam lastega.

Muidugi vajavad ärinaised eelkõige oma meeste abi laste kasvatamisel ja kodustes töödes. See võib tunduda Eestis küll veel fantaasiana, kuid muutub üha enam reaalsuseks Euroopa teistes riikides.

Millest peaks alustama, kui soovitakse üle saada pidevast kiirustamisest?

Leia endale sobiv tegevus, mis aitab sul "aeglasema käigu" sisse lülitada - näiteks jooga, aiandus, lugemine, muusika kuulamine.

Carl Honoré on algatanud liikumise, mis võitleb mõtlematu kiirustamise vastu. Siiski ei propageeri ta uimerdamist, vaid seda, et inimene suudaks valida, kas tegutseda kiiresti või on tal aega protsessi viimistleda, et lõppkokkuvõttes paremat tulemust saavutada. See kehtib nii töö kui ka isikliku elu kohta. Carl Honoré on 25 keelde tõlgitud bestselleri "In Praise of Slow" autor.

Ajastul, mil kiirus ja kiirustamine on juba elustiil, soovitab Carl teadlikult analüüsida, millal on vaja tegutseda kiiresti ning millal aega võtta ja asi läbi mõelda. Carl Honoré esineb 7.-8. septembril Tartu Juhtimiskonverentsil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing