Uued eramud rajatakse linnast välja

Erki Arakas 28. august 2006, 00:00

Sama aktiivne kui uute korterelamute rajamine, on ka olukord elamukruntide ning uute eramute, paaris- ja ridaelamute turul.

Nõudluse suurenemise üks põhjus on asjaolu, et oma senise eluaseme, näiteks vanema korteri, realiseerinud pered soovivad privaatsemat ning avaramat elupaika.

Väljakujunenud elurajoonides on järelturul eramute hinnad väga kõrged ning ka hinna ning kvaliteedi suhe ei ole alati päris paigas.

Nõnda lähevad paljud seda teed, et soetavad krundi Tallinna lähivalla mõnes arenduspiirkonnas ning ehitavad eramu ise või ostavad mõne arendaja poolt valmis ehitatud maja.

Kuna Tallinna linnas pole suuremateks elamupiirkondadeks sobilikke maid enam saada, siis on eramuehitus koondunud põhiliselt Tallinna lähivaldadesse. Suure rahuldamata nõudluse tõttu kasvab seesuguste uute projektide kaugus Tallinnast aasta-aastalt.

Kruntide ning majade ostjad on valdavalt endised korteriinimesed, järjest enam ka noored pered. Ostjate teadlikkus ning nõudlikkus oma kodu rajamisel on märgatavalt tõusnud.

Valikut tehes on hinna kõrval muutunud väga oluliseks argumendiks keskkond, hinnatakse kauni loodusega ning privaatset elukeskkonda. Kindlasti jälgitakse infrastruktuuri olemasolu ja terviklikkust. Üha enam peetakse tähtsaks ka ühtset elanikkonda ehk sarnaste väärtushinnangutega naabreid.

Suur nõudlus on Tallinnast ca 20 km raadiuses asuvatele elamukruntidele hinnaga ca 300-500 kr/m2 ning suurusega 1500-2500 m2.

Eeldatakse kõikide kommunikatsioonide olemasolu ja teede, tänavate ning tänavavalgustuse olemasolu või nende väljaehitamist arendaja poolt. Kliendid oskavad järjest enam pöörata tähelepanu arendaja lubadustele ning nende täitmisele.

Seda enam, et tänaseks on turul projekte, milles ei ole siiani valminud lubatud "kõvakattega teid" jms, kuigi enamik eramuid on neis arendusprojektides juba püstitatud.

On märgata, et elamuarendus kandub järjest enam sisemaa poole.

Tänu mereäärsete kruntide populaarsusele on kinnisvara siiani kõige aktiivsemalt arendatud piki rannikut. Selliseid krunte jääb Tallinna lähiümbruses aina väiksemaks ning pakutavad krundid asuvad paljudele soovijatele linnast liialt kaugel.

Samuti on sisemaa elamuarendusprojektides pakutavad krundid suurele ostjaskonnale sobivama hinnaklassiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing