Hiiumaa metsafirma asutas Rootsis tütarettevõtte

Väinu Rozental 29. september 2006, 00:00

HM Puidukaubanduse juhatuse liikme ja põhiomaniku Andrus Ilumetsa sõnul on nemad seni ainsad eestlastest võõrleegionärid, kes on registreerinud Rootsis oma firma ja saavad jätkata tormist kahjustatud metsades tööd ka pärast eriolukorra lõppu. Nimelt lubas Rootsi valitsus kuni selle aasta augusti lõpuni metsakahjustusi likvideerida välismaa tööjõul ja väljaspool Rootsit registreeritud tehnikaga.

Ilumetsa kinnitusel taotlevad nad praegu kolmele metsaveoautole Rootsi numbrimärki ning kui need käes, asuvad autod kohe Lõuna-Rootsis vedama metsamaterjali kontsernile Södra. "Et autod vastaksid Rootsis kehtestatud turvanõuetele, tuleb masinatel üht-teist muuta," rääkis Ilumets ja lisas, et lähitulevikus registreerivad nad Rootsi autoregistrikeskuses 13-17 metsaveomasinat.

HM Puidukaubanduse eestvõttel töötas mullu Rootsi metsades seitsmest Eesti firmast koosnev konsortsium. Kokku töötas hiidlaste taktikepi all Rootsis ligi 120 raiemeest ja veokijuhti. Üldse töötas Rootsi tormimetsades eelmise aasta kevad-suvel umbes 200 Eestist pärit meest.

"Kuna raiemaht Eestis vähenes mullu kõvasti, oli Rootsis töötamise võimalus vägagi teretulnud alternatiiv ning võimaldas säilitada kasumimarginaali," tõdes Ilumets.

HM Puidukaubanduse 2005. aasta käibest moodustas metsaraie teenuse eksport 82,6 protsenti ning oli rahalises väljenduses 194 miljonit krooni. Kasumit teenis HM Puidukaubandus mullu 6 miljonit krooni.

"Meie jäime tööga Rootsis rahule ja meiega jäädi rahule," ütles Ilumets ja lisas, et seepärast polnud neil eriti raske leida kohalikku koostööpartnerit, kellele kuulub 21. septembril registreeritud Dagö AB-st (rootsi keeles Hiiumaa) 34 protsenti. Ilumetsa kinnitusel on Dagö tegevusalade loendis ka metsalangetamine ja firma plaanib kevadel kindlasti osaleda raietööde pakkumiskonkurssidel Rootsis.

Pärnumaa metsatööfirma OÜ Agmeral juhataja Agur Alev on Rootsis metsaveoteenuse osutamiseks valinud teise tee. "Ostan Rootsis kohapeal paar kasutatud autot, sest nii on lihtsam," rääkis selle nädala lõpus Rootsi ostutehingut sõlmima sõitev Alev. "Plaanin HM Puidukaubandusega koostööd tegema hakata, sest tegutsema hakkame samas piirkonnas."

Pärnu transpordifirma ASi Karo Trans juhatuse liige Märt Leesment ütles, et nad vaagivad tõsiselt Rootsi tagasiminemist. "See sõltub ka meie senisest koostööpartnerist, saeveskite omanikfirmast Vidast - kas ta suudaks meile tööd garanteerida," lausus Leesment.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:17
Otsi:

Ava täpsem otsing