Rallihooaeg kinnisvaraturul selleks korraks läbi

ÄP 02. oktoober 2006, 00:00

Tänase Äripäeva lk 6-7 uudislugu räägib sellest, et viimastel kuudel on müüki paisatud mitmeid pooleliolevaid kinnisvara arendusprojekte, sealhulgas kinnitatud detailplaneeringute ning ehituslubadega tühje maatükke.

Äripäev näeb selles kindlat märki, et kinnisvaraturul hakkab rallihooaeg selleks korraks läbi saama.

Kinnisvarasektoris liikunud hiigelsummad on meelitanud turule väiksemaid tegijaid, ka nn ühe projekti arendajaid, lootes kiiret ja suurt tulu. Enam ei ole aga kinnisvara selline valdkond, kus iga projekt realiseeritakse kõva kasumiga. Konkurents turul on väga tugev, projekte on samas väga palju.

Arengute kohta kinnisvaraturul on pakutud välja mitmeid stsenaariume alates edust pikiks aastaiks kuni kohe saabuva krahhini. Toimuv sarnaneb enim sellega, mida prognoosis maikuus Hansapank Marketsi analüütik Maris Lauri: pakkumine ei suuda nõudlusele järele jõuda; ehitusfirmad ei jõua nii palju ehitada, kui arendajad soovivad ning ehituslube on välja antud. Ei jätku materjale, seadmeid ega ka töötajaid.

Paljudel arendajatel hakkab jääma raha projektide alla kinni, tööd aga ei edene. Lisaks tõstab suur nõudlus järjest materjalide ja tööjõu hinda, mis tekitab arendajaile lisakulusid. Väiksemail arendajail ei ole jõudu oodata aasta, kaks või enamgi, millal ehitajad järjega nende projektideni jõuaksid - ehitajad eelistavad suuremaid ja kallimaid hooneid-rajatisi püsti panna.

Väiksemate arendajate riskid on seega suured ning pangad teavad seda. Mõistetav, et pangad ei soovi riske enda kanda võtta ning seetõttu pole väikestel tegijatel loota pankadest ka lisaraha.

Seetõttu tuleb ka müüki palju poolikuid projekte - arendajad üritavad saada kätte oma raha ja loodetavasti pisut pealegi, loobudes suure tulu tagaajamisest. Hetkel on väikearendajal tõesti targem loobuda ehitusriski võtmisest ja leppida väiksema tuluga, sest alternatiiv võib olla pankrott.

Hindrek Leppsalu Ober-Hausist peab normaalseks, et müügis on ka poolikuid arendusprojekte, ja imelikuks hoopis seda, siiani neid nii vähe pakuti. Leppsalu hinnangul õnnestub müüa aga neid arendusprojekte, mis jäävad veekogu äärde, Tallinna kesklinna või transpordisõlme ning pole seejuures ülehinnatud. Pangad ei usu, et see trend massiliseks muutub.

Kinnisvaraostjal tasub eriti hoolikalt uurida selle arendaja tausta, kellega kavatseb ta sõlmida ostulepingut. Nii väldib ta riski jääda pikaks ajaks ootama eluruumi valmimist või/ja esialgu planeeritud summale pidevalt lisa maksmist või veel halvem - raha kinnijäämist pankrotipessa, kui arendaja raskustega toime ei tule. Kindlasti näeme nii mõnegi väikearendaja ja ühe-projekti-tegija pankrotti. Ühest sellisest kirjutasime oma lehes nädal tagasi. Osa väiksemaid arendajaid võetakse üle suuremate poolt. Üksikud pankrotid jahutavad palavikku kinnisvaraäris, olukord turul muutub selgemaks.

See pole krahh, mida pessimistid pidevalt ennustanud on. Ka kinnisvaraturul hakkavad terad lõpuks sõkaldest eralduma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing