Põhjamaade börsinimekiri on väikeinvestori jaoks keeruline

Tarvo Vaarmets 04. oktoober 2006, 00:00

"Ega see, et kokku pandi, ei ole paha asi, aga nad võiks seda kuidagi eraldi turgudena näidata, ülesehitus on liiga raskepärane, enne oli eraldi ettevõtteid lihtsam ja kiirem leida," kommenteeris väikeinvestor Koop.

Uue ühisnimekirja moodustavad Kopenhaageni, Helsingi ja Stockholmi börsil noteeritud 577 ettevõtet, millele järgmisel aastal lisanduvad Islandi firmad.

"Põhjamaade börs on oluline verstapost regiooni finantsturgude ühendamisel. Samm-sammult viime noteeritud ettevõtete, börsiliikmete ja investorite heaks ellu ühisturu visiooni," selgitas ühtse börsi loomise tähtsust OMXi tegevdirektor Magnus Böcker.

Firmad on nimekirjas reastatud suuruse ja tööstusharu järgi kolme gruppi. Nii näiteks kuuluvad Astra Zeneca ja NovoNordisk suure turuväärtusega firmade tervishoiusektorisse. Investoritel peaks olema tänu taolisele jagamisele firmasid lihtsam kõrvutada.

"Ühine nimekiri laiendab investorite valikuvõimalusi ja keskendudes tööstussektoritele on regiooni samalaadseid firmasid lihtsam võrrelda," tõi grupeerimise põhjused välja OMXi Põhjamaade turgude ärivaldkonna juht Jukka Ruuska.

Skandinaavia aktsiatest huvitatud Koop aga päris nii ei arva. "Seal on liiga palju ettevõtteid, peab selekteerima ja filtreid ette panema," ütles ta ja lisas, et ka Äripäeva uue internetilehega harjumine võttis aega, aga nüüdseks on see juba arusaadavaks muutunud.

"Server on ka liiga aeglane, uue tarkvaraga on alati tehnilised probleemid," tõi Koop välja Põhjamaade börsi kauplemissüsteemi ühe kitsaskoha.

OMX on ka üldise börsiolukorra peegeldamiseks välja töötanud mõned uued indeksid. Näiteks indeksi OMX Nordic 40 koosseisu kuuluvad 40 kõige enam kaubeldava ettevõtte aktsiad.

"Ühise nimekirja ja vastavate indeksite loomisega ning informatsiooni pakkumisega aitame kaasa noteeritud firmade silmapaistvuse tõstmisele nii regioonis kui ka rahvusvaheliselt," sõnas OMXi ärivaldkonna infoteenuste ja uute turgude juht Hans Ole Jochumsen.

Liidetud Põhjamaade börs on Euroopa suurim infotehnoloogia aktsiatega kauplemise turg, metsa- ja paberitööstuse firmade poolest ollakse aga koguni maailma esinumber.

Soome ja Rootsi börside liitumistasu ja aastane tasu on niivõrd kõrge võrreldes sellega, mis me võiksime seal teenida, seetõttu peame tegema tehinguid mõne kohaliku maaklerifirma vahendusel. Seega võib Skandinaavia aktsiatega kauplemine odavamaks muutuda ainult sealsete maaklerfirmade teenustasude odavnemise teel.

Sellegipoolest on hinnad täiesti konkurentsivõimelised. Põhjamaade börsi aktsiatega on tunduvalt odavam kaubelda kui USA või Saksamaa aktsiatega, aga natuke kallim kui Eesti aktsiatega.

Ühise Balti- ja Põhjamaade väärtpaberituru loomine näeb ette kaht paralleelset tegevust - Põhjamaade börside ühendamine ja Balti väärtpaberituru ühendamine. Kui need kaks paralleelset protsessi on lõpule viidud, siis on mõeldav kahe väärtpaberituru ühendamine tervikuks.

Tulevikus peaks Balti investoritele ka kauplemine Põhjamaade aktsiatega lihtsamaks muutuma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing