Olympic Casino aktsia aitas Äripäeva indeksi rekordtasemele

Lauri Matsulevitsh 30. oktoober 2006, 00:00

"Turu eufooria on seotud Olympicu eduka esmaemissiooniga ning sellega, et meie majandusel läheb hetkel lihtsalt nii hästi," ütles SEB Ühispanga maakler Peeter Koppel.

Äripäeva indeks flirtis maagilise 2000 punkti joonega juba mais, siis tabas aga aktsiaturge kerge müügilaine, suured fondid olid sunnitud aktsiaid müüma ning indeks tegi läbi paarisajapunktise kukkumise. Nüüd on koos ÄP indeksiga rekordkõrgustele jõudnud ka Tallinna börsi OMXT indeks, mis on juba tõusnud üle 700 punkti.

Majanduse hea käekäik on Koppeli sõnul loonud olukorra, kus Eesti ja teised Balti riigid on taas institutsionaalsete investorite hulgas populaarsed. "Viimased kuud on toonud siinsetele turgudele ka selliste tegelaste raha, kes varem siia piirkonda tõsisemaid paigutusi teinud ei ole," lausus ta.

Kuigi eufooria turgudel teeb ettevaatlikuks, leidis Koppel, et kuni show kestab, tuleb seda nautida. "Kui väljumisstrateegia on paigas, pole isegi eufooria äkilises lõpus midagi traagilist," lohutas ta.

"Minu arvates on viimased nädalad tõestanud, et huvi Baltimaade vastu on reaalne, ning pean tõenäoliseks ÄP indeksi praegusest kõrgemat taset aasta lõpus," jäi Koppel optimistlikuks.

Äripäeva indeksit hakkas toimetus arvutama 1995. aasta aprillis, isegi enne Tallinna börsi loomist. Indeksi väärtus oli alguses 100 punkti ning sinna kuulusid Hansapank ja Tallinna Kaubamaja - ainsad aktsiad, millega turul kaubeldi. "Eeskuju oli tollal Dow Jonesi tööstuskeskmine," meenutas praegune Äripäeva arvamustoimetaja Mati Feldmann, kelle jaoks oli indeksi väljatöötamine esimene tööülesanne Äripäevas.

Nagu Dow Jonesi indeksisse kuulub 30 USA juhtivat börsifirmat, nii on ka Äripäeva indeksi liikmeskond piiratud 10 juhtivaktsiaga.

1997. aastal jõuti nii kaugele, et indeksi taha loodi Ühispangas fond, mis tänaseks on tegevuse lõpetanud.

Sajast punktist alustanud Äripäeva indeksil kulus esimese 1000 punkti ületamiseks kaks aastat ning kolm kuud, järgmise tuhande punki kättesaamiseks läks aga aega täpselt seitse aastat kauem.

Eesti vanima aktsiaindeksi koosseisu, mida hakati arvutama 1995. aasta 7. aprillist, kuulus esialgu vaid kaks aktsiat: Hansapank ja Tallinna Kaubamaja.

Täiesti uue hingamise sai Äripäeva indeks 1996. aasta suvel, kui asutati Tallinna börs, millele alates oktoobrist järgnes 11 kuud kestnud esimene börsibuum.

Kaks esimest aastat ongi seni olnud börsi suurimad tõusuaastad, mil Äripäeva indeks kerkis 61 protsenti. Siin tuleb arvesse võtta, et esimesel aastal kulus tõusuks vaid seitse kuud ning 1997. aasta peaaegu kahe kolmandiku suuruse tõusu sisse mahtus ka sügisene börsikrahh, mil indeks kukkus mitukümmend protsenti kuus. Augusti lõpuks, mil oli esimese börsibuumi haripunkt, oli indeks aasta algusega võrreldes kerkinud 120 protsenti; aukartustäratav number, mida pole seni ületatud ning ilmselt ei ületatagi.

Erinevalt börsi arvutatavast OMXT indeksist (endine Talse) on Äripäeva indeks nn juhtivaktsiate indeks, millesse kuulub 10 aktiivsemalt kaubeldavat aktsiat. Viimane muudatus indeksi koosseisus tehti selle aasta 6. oktoobril - Olympicu aktsia hakkas asendama Kalevit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing