Tõnis Arnover • 2. november 2006 kell 22:00

Soome tippjuhi kuupalk 1,5 miljonit

Aastaga kasvas nende sissetulek keskmiselt 19 protsenti, võrreldes tavatöötajate 3,5 protsendiga. Tänu optsioonile suurenes enim ehk 280 protsenti Wärtsilä kontserni juhi Ole Johanssoni sissetulek. Finantskontserni Sampo peadirektori Björn Wahlroosi palk kasvas 160 protsenti. Suurima palga saajate seas said nad viienda ja kaheksanda koha.

Boonuste ja 24protsendilise palgatõusu abil teenis suurimat tulu energiafirma Fortum tegevdirektor Mikael Lilius, kelle aastapalk oli 68,9 miljonit krooni, mis teeb kuus 5,74 miljonit krooni. Napilt jäi temast maha Nokia endine tegevjuht Jorma Ollila, kelle aastapalk oli 67,3 miljonit. Ollila asemel mullu oktoobris Nokia juhiks tõusnud Olli-Pekka Kallasvuo aastapalk oli "ainult" 21,9 miljonit krooni, millega ta jäi suurima palgatuluga inimeste edetabelis 28. kohale. Kolmas oli üldarvestuses ehitusfirma SRV tegevdirektor Eero Heliövaara, kelle aastapalk oli 43,7 miljonit krooni.

Huvitav on asjaolu, et mitmel juhul ei olnud palgatõus vastavuses firma majandustulemustega. Nii näiteks ei läinud metsatööstuskontsernil UPM eriti hästi, kuid tegevdirektor Jussi Pesoneni tulud kasvasid vägevalt. Samas tegi pangakontsern Nordea väga hea tulemuse, kuid tegevdirektor Markku Pohjola palk kasvas aastaga alla keskmise ehk kümme protsenti.

See-eest börsifirmad jagasid oma juhtidele heade tulemuste eest korralikke boonuseid. 30 suurima turuväärtusega börsifirmast tõstis oma tegevjuhil enim palka eespool mainitud Wärtsilä. Kemira parandas tulemust üle 230% ja tegevdirektor Lasse Kurkilahti aastapalk kerkis 7,8 miljonilt kroonilt 18,8 miljonile. Oma juhte kannustasid hästi veel Cargotec ja YIT, mille kasum kasvas eelmisel aastal 60%.

Soome kultuuriinimestest sai mullu parima sissetuleku ansambli Rasmus rokklaulja Lauri Ylönen, kes teenis 14,4 miljonit krooni. Meessportlastest teenis kõige rohkem rallisõitja Marcus Grönholm (12,9 miljonit) ja naissportlastest golfimängija Minea Blomqvist (3,4 miljonit).

Soomes oli mullu 4,8 miljonit maksumaksjat ja enamiku ehk 3,4 miljoni inimese aastatulu jäi alla 391 250 krooni. 38 000 soomlast teenis üle 1,6 miljoni krooni ja 1,7 miljonit soomlast pidi leppima alla 156 500kroonise tuluga.

Soomes vaadeldakse palgatulude saajatest eraldi ka suurima kapitalitulu teenijaid. Nende seas oli konkurentsitu liider Aatos Erkko, kes on aastaid kandnud Soome rikkaima tiitlit. Ehkki ta teenis mullu 1,25 miljardit krooni kapitalitulu, vähenes tema vara väärtus samal ajal 2,2 miljardi krooni võrra, mistõttu ta langes Soome varakamate seas 11. kohale.

Soome rikkaimaks inimeseks on mulluselt kuuendalt kohalt kerkinud tema õe Patricia Seppälä vara pärinud Rafaela Seppälä, kes on nüüd meediakontserni SanomaWSOY suuromanik. Seppälä maksustava vara suuruseks hinnatakse 3,16 miljardit krooni. Mullu teenis ta pärandiga kapitalitulu 313 miljonit krooni ja oli selles arvetuses teine.

Teisel kohal Soome varakamate seas olid Per Hartwalli vara pärijad 2,25 miljardi krooniga ja kolmandal kohal finantskontserni Sampo juht Björn Wahlroos 1,88 miljardi krooniga. Wahlroos oli ühtlasi ka üks suurima palgatulu saajaid.

Hetkel kuum