Mariliis Pinn • 24. november 2006 kell 11:10

Reiljan: riik kasutas maavahetusskandaalis liigset jõudu

Rahvaliidu esimees Villu Reiljan ütles tänasel Rahvaliidu kongressil maa-ameti skandaalist rääkides, et riik kasutas liigset jõudu, vahistades pooleks aastaks varem veatult käitunud inimesi.

Reiljani sõnul on prokurör kinnitanud, et uurimise all on toimingud, mis tehti enne dokumentide jõudmist keskkonnaministeeriumisse, samuti oli ette teada maa-ameti juhi vahistamine, mis tekitab kahtlused poliitilisest rünnakust, vahendas postimees.ee.

«Järgmine samm võib olla see, et opositsioon üritab algatada minu saadikupuutumatuse äravõtmist,» ütles Reiljan.

Samuti tunnistas Reiljan, et presidendivalimistel tegi erakond vigu igal tasandil ning Arnold Rüütli kaotus on suures osas ka Rahvaliidu kaotus.

Reiljani sõnul liituti enne presidendivalimisi Keskerakonna kui ainukese liitlasega, kuna teised parlamendierakonnad vastandusid selgelt Rüütlile.

Presidendivalimiste kampaaniat korraldades ei suutnud Rahvaliit Reiljani hinnangul ette näha, et konkurendid korraldavad presidendi otsevalimiste kampaania, samuti oli valijameeste valikul koostöö kohati vähene ja asjassesuhtumine puudulik.

«Lause «Kultuuritegelased jäägu oma liistude juurde» oli kontekstist välja rebitud ja töötas erakonna kahjuks,» tunnistas Reiljan.

Sellises valguses oli 162 häält Reiljani sõnul hea tulemus ning omavalitsuste esindajate hulgas Rüütel võitis.

«Samas kokkuvõttes ta kaotas ja see on suures osas Rahvaliidu kaotus. Uuel presidendil on kõrge usalduskrediit, mida on raske hoida,» ütles Reiljan.

Samuti loetles Reiljan 2003. aastal antud suuremaid valimislubadusi, mis on praeguseks täidetud: tulumaksuvaba miinimumi tõstmine 2000 kroonini, vanaduspensioni tõstmine üle 3000 krooni, tulumaksusoodustus alates teisest lapsest, Euroopa Liidu põllumajandustoetusi antakse maksimummääral.

Paremerakondade suurtest vigadest mainis Reiljan Eesti raudtee müümist ja elektrijaamade müümise katset, õhukese riigi ideoloogia järgimist, laenuvõtmise vältimist infrastruktuuri arendamiseks ning suhkrutrahvi ohust möödavaatamist ja lahendusvõimaluste blokeerimist.

«Rahvaliit eristub teistest erakondadest selgelt, sest pakub võrdseid võimalusi ja keskendub Riigikogu valimiste perioodile, mitte ei räägi aastast 2022,» ütles Reiljan lähenevatest riigikogu valimistest rääkides.

Reiljani sõnul on ka koalitsioonis jätkamine pärast kevadisi valimisi võimalik, kuid selleks tuleb valimistel tehtavat tööd tõsiselt võtta.

Hetkel kuum