Ralf-Martin Soe • 17. detsember 2006 kell 22:00

ETK ehitab 400 poodi ühtseks ketiks

Muudatuste elluviimiseks palgati Soomest Prisma Peremarketite keti kontseptsiooni looja Harri Mönkkönen, kelle sõnul on eesmärgiks ETK poodide ühine ketitegevus 2008. aasta lõpuks.

Praegu on ketistatud vähem kui pooled kauplustest ning neidki kavatsetakse reformida.

"Meie grupi kasv 2006. aastal on suurem kui Rimil, mille tõttu loodame, et oleme juba aasta lõpuks turuliidrid," ütles Mönkkönen, kelle andmetel on ETK turuosa praegu sarnaselt Rimiga 25 protsenti.

"Ma olen siia tulnud sellise hingelise ettevalmistuga, et ETK on juhtiv kaubanduskett Eestis nagu SOK rühm on Soomes. Meil on väga hea stardipositsioon, Soomes alustasime 15% turuosalt ja oleme jõudnud 38% turuosani," ütles Mönkkönen. Uute kaupluste kontseptsioonid on juba enam-vähem välja töötatud.

Esimesed pilootkauplused on Mustakivi Konsum ja Laagri Maksimarket, need viiakse uue kontseptsiooniga vastavusse juba enne järgmise aasta suve.

"Seejärel kavatseme uuendada kõik Tallinna kauplused ja samas paralleelselt alustada läbirääkimisi väiksemate ühistutega, et panna paika sealsete uuenduste ajakava," ütles Mönkkönen. "Eesmärgiks ongi see, et kõik ühistud oleksid teatud suuruses."

Investeeringu suurust ei osanud Mönkkönen veel öelda, kuid tema teada on kõikidel ühistutel piisavad majanduslikud ressursid olemas.

Kuna praegu on ligi 200 kauplust veel ketistamata ehk eri nimega väiksemate ühistute all, siis ei välistanud Mönkkönen ka mõne väiksema ühistu sulgemist. "Jaekaubanduse areng on juba selline, et ükspuha, millises Euroopa linnas seda vaadata, siis kauplused on ketistunud ja väiksemad on suletud," kommenteeris ta.

Kauplusi uuendatakse ja ehitatakse välja kolmes kategoorias: supermarketid, lähikauplused ja maksimarketid. Lisaks plaanitakse ühtsemaks muuta ka E-ehituskeskuse kauplused.

Põhikonkurendi Rimi juht Ruth Laatre oli uute plaanidega kursis. "Tõesti oleks juba aeg uuendada mõne Konsumi kontseptsiooni," sõnas Laatre.

Ta põhjendas seniseid aeglasi muudatusi keeruliste omanikusuhtega. "Investeeringud on päris tõsised ja eelkõige tähendab see, et sinna läheb päris kõvasti raha," sõnas Laatre.

Kui palju raha võiks minna, ei osanud Laatre spekuleerida.

Selveri juhatajale Ain Taubele oli selline äkiline ketistamine reedel veel uudiseks. "Ketistamine on ETKs käinud juba aastaid. Iseenesest on hea muudatus kõik uue brändi alla koondada," sõnas Taube.

Kettidesse koondumine on olnud pikaajaline protsess ja kõiki ühistuid on jätkuvalt ümber tehtud. Meie tarbijaühistul on kõik kauplused kettidega juba liitunud, meil on kaks Konsumit ja 13 A&O kauplust. See on väga positiivne, kui suure kogemusega inimene on palgatud ketikaubandust edendama. Oleme jätkuvate arengute suhtes positiivselt meelestatud.

Hetkel kuum