Metalli hinnad jõudsid detsembris tipptasemele

Kaido Aettik 31. jaanuar 2007, 00:00

2006. aasta algas madalaima hinnatasemega, kus metalli tonn maksis 180-190 USDd (tegu on FOB Rotterdami ekspordi hinnaga, mis on indikatsioonhinnaks vanametalli hindade kujundamisel Eestis).

Seejärel hakkasid hinnad tasapisi tõusma, jõudes 250 USDni tonnist juunikuus. Kui tavaliselt metalli hinnad suvekuudel langevad seoses Euroopa terasetehaste puhkustega, siis eelmisel aastal tavapärast suurt langust ei toimunud ja seda peamiselt seetõttu, et Venemaa sisenõudlus jäi pakkumisele alla ja Venemaa tehased jätkasid ostu sisetarbeks.

Ära jäi ka traditsiooniline sügisene hinnatõus, mille toovad tavaliselt kaasa terastehaste puhkusejärgsed madalad laoseisud. Vanametalli hinnakõver tegi tabelis hüppe vaid 5-10 USDd tonni kohta. Sesoonsed kõikumised jätsid eelmise aasta metallituru peaaegu puutumata.

Metallihindade tipptase saavutati alles detsembris. Nii kõrget hinda kui praegu - 265 USD/t - võis viimati nautida 2004 detsembris.

Kõrge hinnataseme põhjustajaks on olukord Venemaal, kust Euroopa turule vanametalli peaaegu enam ei ekspordita. Siseturul on hinnad nii kõrged, et metalli ei tasu välja vedada.

Aastatel 2005-2006 langes Venemaa metalli eksport 7-9%. Prognooside kohaselt kasvab järgmise viie aasta jooksul Venemaa siseturul tehaste nõudlus sekundaarse materjali järele 5-7%.

Jälgides varasemaid trende ja hinnagraafikuid, võib 2007. aasta esimeses kvartalis oodata vanametalli hindade alanemist maailmaturul. Hinnalanguse võib ära hoida tehaste suurenev nõudlus ja hindade kõikumine võib jääda 10-15% piiridesse. Sama saab prognoosida vanametalli hinnataseme kohta Eestis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing