Energialaeng valgusravist

Signe Sillasoo 16. veebruar 2007, 00:00

Eesti pime, novembrist märtsini kestev sügis- ja talveperiood põhjustab paljudes masendust, väsimust ja pingeseisundit. Kergemat ärrituvust ja meeleolu langust on märgata sügise esimeste sompus ilmade saabudes ja valgusperioodi lühenedes.

Talvemasenduse ja unisuse põhjustajaks on ajus asuva käbikeha eritatav melatoniin, mille ülesanne on soodustada uinumist ja und. Melatoniin tekib ajus niipea, kui silmade kaudu jõuab ajju signaal valguse vähesusest. Valguse puudumisest tingitud väsimuse ja masenduse sümptomid hakkavad eestlastel tekkima juba oktoobris, novembris.

Euroopas pikka aega kasutusel olnud valgusravi on muutunud ka Eestis väga populaarseks. "Teraapia tõhus efekt tuleneb valguse eredusest, mis on oluliselt kirkam tavalisest toavalgusest," selgitab teraapia põhimõtet Tartu Aura Keskuse juhataja Tiia Teppan. Lampide valgustugevus on tema sõnul 10 000 luksi, mis on tavalisest toavalgusest ligi 9500 luksi võrra tugevam.

Vastunäidustusi valgusravi Tiia Teppani sõnul ei põhjusta. Küll aga peaksid enne seanssi arstiga konsulteerima need, kel probleeme silmade või nahaga. Lisaks masendusele aitab valgusteraapia hästi ka unetuse- ja nahaprobleemide, näiteks marrastuste ja psoriaasi korral. Teraapia leevendab ka stressi, ravib kurguhädasid ning on abiks selja-, liigese-, peavalu ning lihaskrampide korral.

Valgusravi protseduure on väga mitmeid. On valgustoad, kus saab muusika taustal nautida mitmekümneminutilist seanssi. On erineva suurusega valguspaneelid, mille abil saab teha valgusteraapiat erinevatele kehapiirkondadele või kogu kehale. Samuti kasutatakse solaariumitüüpi valgusravikookoneid ja SAD lampe. Valguskabiinis püsti seistes saab ka tervet keha valgusega ravida.

Paljud käivad talvisel ajal energiat laadimas ka solaariumis. Kuigi tegemist on täiesti erinevate lampide ja tulemustega, võib ka solaariumit kiireks energia taastamise allikaks pidada.

Funktsioonidelt on valgusteraapia ja solaarium siiski absoluutselt erinevad, kuigi valguse stimuleeriv mõju on mõlemal juhul energiat andev.

"Valgusravi on solaariumist täiesti erineva toimega. Valgusravi ei mõju koormavalt silmadele, ei pruunista. See protseduur on täiesti ohutu ja erinevalt solaariumist mingeid kõrvalmõjusid üldjuhul kaasa ei too," toob Aura Keskuse juhataja välja nende erinevuse.

Tiia Teppani kinnitusel on valgusteraapiat mõistlik teha kuurina 7-14 päeva. Vajadusel võib periood olla ka pikem. Kes tahab hea enesetunde säilitamiseks valgusravi iga päev kasutada, võib ka seda täiesti teha.

Sanatooriumide ja haiglate kõrval on hakatud valgusravi aparaate ostma järjest enam ka koduseks otstarbeks. Erinevaid valgusteraapiatooteid pakuvad Eestis valgusravi kabinet Koreli Helaarium ja firma Zepter. Aparaatide hinnaklass jääb mõnest tuhandest kroonist mitmesaja tuhande kroonini.

Mugava sisustusega, üldse mitte ravikabinetti meenutavas ruumis oli hommikune lõõgastav valgusteraapia igati omal kohal.

Taustaks mängiv kaunis muusika ja meeldiv ruumikujundus tegi seansi nautimise igati meeldivaks. Suurt muutust üks valgusraviseanss enesetunde järsus muutumises kaasa ei toonud. Päris kindlasti ongi vale loota esimese korraga mingeid suuri tulemusi. Tegemist on järjepideva protsessiga, mis nõuab mitmeid kordi käimist. Ligi pooletunnine seanss äratas pimedusega harjunud organismi küll natukene rohkem üles, kuid meeldivat energilist ja pingetleevendavat mõju kohe ei kogenud. Pärast proovitut sain tunda natuke aega rõõmu ka lihtsalt talvise päikese käes olemisest. Loodusliku valguse vastu ei saa miski. Kuna päikesevalguse nautimise rõõmu on talvisel ajal väga vähe, siis ei alahinda ma kindlasti pakutava teraapia mõju. Signe Sillasoo

Valgusteraapia tõstab meie immuunsüsteemi vastupanuvõimet, annab energiat, elavdab verevarustust, parandab kehas olevate rakkude struktuuri. Seda võivad kasutada kõik, imikust kuni vanurini.

Krooniliste haiguste vältimiseks on valgusravi väga hea. Profülaktika mõttes tasuks seda teha pea iga päev, et vältida näiteks grippi, nohu, köha. Mitmed aparaadid võimaldavad teha ka värviteraapiat. Värvide lainepikkused mõjuvad erinevatele kehapiirkondadele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:27

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing