Pöörased hüppajad mõrvamüsteeriumis

Ülle Hallik 16. veebruar 2007, 00:00

Tom Stoppardi esimesse loominguperioodi kuuluv draama "Hüppajad" (1972) on selle mõistatusliku autori üks mõistatuslikumaid näidendeid, mida on nimetatud filWosoofiliseks mõrvamüsteeriumiks a la Umberto Eco.

Eetikaprofessori ja tema muusikalitähest naise kodus võetakse kõne alla mitmed moraali ja religiooniga seotud küsimused, sest professor on parasjagu valmistamas ette üht oma elu tähtsaimatest ettekannetest.

Tegevus on aga pidevalt häiritud ja raskendatud väga veidrate sündmuste poolt nii tänaval kui tema ümber korteris.

Nii sekkuvad näiteks Kuult tagasipöörduv kosmoselaev, inspektor Kont ning trobikond hüppajaid.

"Kõik need asjad toimuvad nii, et astuvad omavahel dialoogi või opositsiooni ning mõjuvad kommentaarina filosoofiale, mida professor oma peas kokku püüab panna," selgitab lavastaja Mart Koldits.

Autor on näidendi üles ehitanud üllatustele ja kahemõttelistele juhtumitele, millele tegelased kunagi adekvaatselt ei reageeri. "Väga stoppardlik situatsioon," ütleb Koldits.

Zhanriliselt on näidendit samuti raske paika panna. Alates peaaegu nagu muusikal, pöördub see vahepeal kord tragöödiaks, kord puhtaks situatsioonikomöödiaks ning balanseerib nii tõsiduse ja kergluse vahel.

Põhjuseks, miks 1972. aastal kirjutatud näidend Eesti lavale alles nüüd esmakordselt jõuab, peab Mart Koldits just pöörasust, millega see kirja on pandud.

Näidendi pealkirja selgitamiseks kasutab lavastaja näidendi teksti: hüppajad on filosoofiateaduskonna sportlikumad ja kehakultuuriteaduskonna filosoofilisemad liikmed.

Oluline koht lavastuses on videokujundusel, mille autor on sinna sisse kirjutanud. Elab ju tänapäeva inimene keset meedia üleküllust, kus tohutu suure informatsiooni hulga seast järjest keerulisem tõde üles leida . Vanemuise lavastusele tegid videokujunduse Peeter Talvistu ja Andreas W.

Tom Stoppardi nimi on saanud kindlaks kvaliteedimärgiks ka eesti teatris. Tema näidenditega ("Rosencrantz ja Guildenstern on surnud", "Arkaadia" jpt) seostub täiesti originaalne, äraspidiselt inglaslik elukäsitlus - siin on oma koht intellektuaalsetel mõistatusmängudel, mustal huumoril, metafüüsikal, lõpmatutel vihjetel ja tsitaatidel.

Linnateatri noorele lavastajale Mart Kolditsale on "Hüppajad" teine lavastus Vanemuises.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing