Läti suurfirmade tipust tagasi Eestis

Piret Reiljan 20. märts 2007, 00:00

Logistikateenust hakkab ta pakkuma ka endistele tööandjatele Guttale ja Laimale.

Kuidas sattusite tööle Läti magusafirmasse Laima?

Lätiga olen seotud aastast 1997, mil mind võeti tööle Taani nätsufirma Stimorol esinduse loomiseks Eestis. Ülemused asusid toona Lätis ja ma hakkasin sinna korra nädalas sõitma. Tekkisid sidemed ja kui aastal 2001 koostasid Laima islandlastest omanikud rahvusvahelist juhttiimi, sain ka mina pakkumise.

Millised olid suuremad töövõidud Laimas?

Laima oli suur nõukogude-aegne ettevõte, kus juhtimissüsteemid ja turunduse pool käis 90ndatel tavaks olnud normide järgi. Enne Vene kriisi läks valdav osa toodangut Venemaale ja palju toodeti ka Läti turule, Baltimaades tegevus puudus. Otsustasime, et kui tahame pikas perspektiivis ellu jääda, tuleb suhtuda Baltimaadesse kui koduturgu. Viie aastaga on Laima müük näiteks Eestis kasvanud kuus korda.

Liikusite 2005. aastal grupi sees Gutta tegevjuhiks. Kuidas arendasite firmat nende kahe aastaga?

Suurim erinevus toonase ja praeguse Gutta vahel on toodete väljanägemine ja sortiment ning turundusalane positsioneerimine. Fookuse panime mahlale, limonaadid ja kaljad jätsime kõrvale. Lisaks keskendusime selgelt Baltimaadele.

Kuna tahtsime äri kontrollida, pidime kontrollima kogu jaotusahelat. Selleks lõime tütarfirmad Eestisse ja Leetu. Sisse ostame siiani vaid logistika- ja laoteenust, turundus ning tarbijaga töötamine on puhtalt firma enda kontrolli all.

Eestisse meelitas Teid juhitöö logistikafirmas Via 3L. Millised väljakutsed Teil nüüd ees seisavad?

Via 3L on Eestis üks tugevamaid toiduainete logistikuid, ka Gutta ja Laima on meie kliendid. Ettevõte ise on küllaltki suur, hiljuti valmis meil Lagedil 20 000ruutmeetrine logistikakeskus.

Jaeketid kasvavad ja edukate tootjate fookus liigub tootearendusse ning turundusse, mistõttu logistika ostetakse järjest sagedamini sisse. Minu eesmärgid Via 3L juhina on säilitada liidripositsioon Eesti toidukaupade logistikaturul ja laieneda firmaga Lätti, kus logistikaturg on oluliselt vähem arenenud kui siin.

Kus on kergem äri ajada: Lätis või Eestis?

Kutsun Eesti ettevõtjaid üles Lätti laienema.

Ma ütleks, et Riia ja selle ümbrus on täna isegi lihtsam turg kui siin kohapeal nullist alustada - väikese geograafilise pinna peal on üle miljoni inimese. Et Eestis miljon tarbijat kätte saada, pead oma kaupu ühest riigi otsast teise vedama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing