Mööbliga õued moodsaks

Mai Anni 04. mai 2007, 00:00

Eestis kohapeal tegeleb aiamööbli tootmisega spetsialiseerunud tasemel 4-5 firmat, kelle toodang liigub reeglina eksportturgudele - põhiliselt Skandinaavia, Inglismaa, Itaalia, Saksamaa.

Kohalik turg on terviklike kollektsioonide pakkumiseks liiga väike. Eesti tootjad kasutavad oma toodangus enamasti kohalikku männi- ja kuusepuitu, mida huvitavama tulemuse saamiseks erinevatesse toonidesse peitsitakse. Üldpildis on see mööbel klassikaliselt aegumatu, kuid ei üllata ka millegi uudsega.

Sisekujundaja Airita Aimi sõnul on praegu moodsas õue- ja terrassimööblis oma hiilguse tipul punutised, mida kasutatakse kas kombineerides täispuiduga või tehakse kogu mööbel algusest lõpuni punutult. Sellisele mööblile annab tugevuse alumiiniumist või täispuidust karkass. Traditsionaalselt on punutud mööbel valmistatud naturaalsetest vitstest, mis aga ei ole pika elueaga ja seetõttu mitte väga vastupidavad.

Maalähedaste puuvitstest punutiste asemele tulnud uued ja ilmastikukindlad fiiberkiududest kunstmaterjalid, mille tekstuurid on kerged, kuid vastupidavad.

Mööbli tootmise lõppjärk on analoogne traditsionaalsete vitspunutistest toodetega, oluline erinevus seisneb materjali koostises ja seetõttu ka omadustes ja vastupidavuses.

Fiiberkiududest tehtud mööbel on elastne ja ei nagise, mida traditsionaalse vitstest punutud mööbli puhul suureks miinuseks võib pidada. Materjali kiud on tugevad ja paindlikud ning hästi vastupidavad nii veele, tugevale päikesevalgusele kui ka UV kiirgusele. Selliselt valmistatud mööbli puhastamiseks võib kasutada vett ja tavalisi puhastusvahendeid.

Tootjate kinnitusel võib fiibermööblit ilma kahjustusi kartmata ka vihma ja jahedamate ilmade kätte jätta, ehkki meie pakasese talve eest soovitatakse need siiski varju tõsta.

Maailma tipptootjate hulka kuuluv itaalia firma Roberti Rattan õuemööbli kollektsioonides on näha väga elegantseid ja stiilipuhtalt minimalistlikke jooni. Materjalidest kombineeritakse punutisi, tekstiili ja puitu, sõrestikes on kasutusel kas masspuit või alumiinium.

Silver Penu salongist House of Design tunneb rõõmu selle üle, et ostjad on hakanud ka õuemööblis väärtustama disaini ja kvaliteedipoolt: "Eestlaste tüüpmõtlemine, et karmi Eesti ilmastiku ja möödakäijate pingsa pilgu alla jäetav mööbel ei ole niikuinii kauakestev, on hakanud kaduma. Aina enam julgetakse disainmööblit ka majast väljapoole tuua."

Õuemööbli põhikonstruktsioonile annavad efekti värvilised padjad, lamamistoolide katted ja istmepolsterdused, mille tootmisel kasutatakse spetsiaalselt töödeldud vettpidavaid kangaid. Nende puhul on plussiks kerge puhastatavus ja vastupidavus ilmaoludele. Laudade katteks kasutatakse klaasist, puidust, naturaalsest graniidist või tehiskividest plaate, mis muudavad pinna stabiilseks ja kergesti puhastatavaks.

Taani tootja Cane-line pakub laudade katteks patenteeritud kiviimitatsiooniga kunstkiududest plaate, mis on väljanägemiselt efektsed ja pika elueaga.

Lamamis- ja päikesetoolid on moejoonena laiad ja reguleeritava seljatoe osaga. Prantsuse firma Ego Paris kollektsioonides on võimalik toolidest moodustada lõbusaid kombinatsioone ja neid siksakina pikkadeks pinkideks sättida. Istmete vahele saab sobitada madaldatud mööbliosi, mis kannavad hästi serveerimislauda funktsiooni.

Selliselt kombineeritud mööbel on ühteaegu ilus ja tagab päikse käes mõnusa äraolemise ka suuremale seltskonnale.

Fotod: tootjad

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:31

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing