Üks küsimus

Enn Tosso 14. mai 2007, 00:00

Mare Saksa, atesteeritud maakler, BPE Kinnivaraekspert
Ostja seisukohalt on renoveeritud korteri soetamine positiivne selles mõttes, et see sisaldab juba elamiseks sobiva või kõlbliku korteri hinda ja näiteks kesklinnas, kus korterite hinnatase on niigi kõrgem, ei ole tarvis suuremaid lisainvesteeringuid, vaid on võimalik kogu korteri ostusumma osas saada eluasemelaen.

Renoveerimata korterile on tarvis lisainvesteeringut ehk tavaliselt võtta lisalaen, mille jaoks on tarvis pangale esitada ehituskalkulatsioon. Lisaks ei kuulu renoveerimiseks antav laen füüsilise isiku maksusoodustuse alla (tulumaksu ei tagastata). Renoveerimist vajava korteri miinuseks on ka asjaolu, et kui on ostja, kes ise remontida ei soovi ega oska, peab endale selleks leidma vastavad töömehed, keda on aga tänapäeval üpris raske ja kulukas palgata.

Kumba kergem müüa on, sõltub siiski hinnast. Renoveerimata korterite omanikud kipuvad tihti oma korterit just asukoha tõttu üle hindama ja seetõttu on nende müügihinnad ehk esialgu ülearu kõrged ja müügiaeg pikk. Märkimisväärset hinnavahet renoveeritud ja renoveerimata korterite vahel aga ei ole.

Marek Jürna, BREC Kinnisvara elamispindade maakler
Nii Tallinna kesklinnas kui ka mujal mõjutab praegu korteri müüki väga oluliselt see, kas tegemist on renoveeritud või renoveerimata objektiga.

Kuigi peamine ostuargument on piirkond ja korteri hind, siis üha enam väärtustavad kliendid mugavust ja aja kokkuhoidu. Mida maksujõulisem on ostja, seda enam lähtub ta kodu ostmisel sellest, mis talle tõeliselt meeldib.

Täna on turul valdavalt sellised ostjad, kes eelistavad renoveeritud kortereid, kuna inimestel pole enam aega ega ka soovi remonditöödega tegeleda, samuti pärsivad seda üha kallinevad ehitusmaterjalid ning ehitusspetsialistide puudus. Inimesed eelistavad selliseid kortereid, kuhu saab ilma suurema vaevata kohe sisse kolida ning nad on nõus selle mugavuse eest ka rohkem maksma.

Selline situatsioon tekitab olukorra, kus renoveeritud korterite eest küsitakse oluliselt kõrgemat hinda ning nende müügiperiood on lühem. See aga pikendab renoveerimata korterite müügiaega ning sunnib ka nende hinda alandama.

Renoveerimata korterite miinuseks on ka see, et pangad küsivad reeglina nende puhul oluliselt suuremat omafinantseeringut, mis käib paljudele laenutaotlejatele üle jõu.

Kas kinnisvara broneerimine on kinnisvarabüroos tasuline, kas ma saan osta korteri ilma seda broneerimata?

Eve Kaunis, Uus Maa Kinnisvarabüroo kesklinna eluruumide konsultant
Kinnisvara broneerimisel tuleb tasuda broneerimistasu, mille ostja kannab kinnisvarabüroo või müüja arveldusarvele. Broneerimistasu suurus on tavaliselt 10% ostetava kinnisvara ostu-müügitehingu väärtusest. Kinnisvara saab osta ka ilma broneerimata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing