Maksuvõit tegi Paltsust peaaegu rahvuskangelase

Anne Oja 10. august 2007, 00:00

Tõnis Palts kommenteeris tema ümber tekitatud rahvuskangelase aurat: "Kui oleksite pidanud üle elama need 50 negatiivset artiklit, siis te ühest positiivsest veel lakke ei hüppaks."

Toonase maksuameti juhi Aivar Sõerdiga tülli pööranud Palts pidi 2003. aastal sügisel ministrikohalt tagasi astuma. Ka hiljem süüdistas ajakirjandus endist rahandusministrit maksupettuses. Paltsule määras maksuamet Levicomi osaluse müügist 12 miljonit ning Peegilt 13,5 miljonit krooni tulumaksu.

Samas tundis Palts eile siirast rõõmu, et hoidis ära pretsedendi, mille toel oleks maksuamet hakanud igasugust ettevõtlustulu eraisiku tuluks tembeldama. "Kõik oleksid pidanud vaidlema," sõnas Palts hilisemate analoogsete juhtumite kohta.

Erinevalt maksuhaldurist leidis kohus, et Palts ja Peek teenisid osalust müües tulu mitte endale, vaid äriühingule. "Et asi on mitmeti tõlgendatav, näitab, et esimeses astmes oli kohtuotsus meie kasuks," kommenteeris maksu- ja tolliameti juriidilise osakonna juhataja Riho Roopõld, "ja areneval maksumaastikul peegeldavad kohtulahendid ka ühiskondlikku hinnangut."

Teatud mõttes erandlikust kohtuvõidust ei saa maksuameti hinnangul veel järeldada, et Paltsu ja Peeki jäljendanud Hansapanga aktsionärid tulumaksust pääseksid. "Ei pääse!" ütles eile maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe resoluutselt.

Praeguseks on maksuamet kontrollinud kõiki, kellele kuulus enne Hansapanga börsilt lahkumist rohkem kui 8000 aktsiat. "Valdav osa on tänaseks oma maksukohustuse täitnud," rääkis Veermäe parandatud maksudeklaratsioonidest.

Praegu tegeleb maksuamet juba Hansapanga endiste aktsionäridega, kellele kuulus 2000-8000 väärtpaberit. "Täna just viseerisime portsu kirju isikutele, kes on oma tulu kas unustanud deklareerida või kasutasid skeeme," märkis Veermäe.

Ma ei saa kuidagi vastutada revisjoni ega maksuotsuse tulemuste eest, aga mis puudutab Paltsu süüdistusi, et maksuametis valitseb korralagedus ja ta kasutab ülemäärast jõudu, pole see leidnud kohtus kinnitust.

Väljusin sellest protsessist võitjana, käies oma tee lõpuni ja see oli lõppkokkuvõttes ka õige.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing