Tootmishooned leiavad uue kasutuse

Kairi Teesalu 21. august 2007, 00:00

Tühjana seisavad laudad, töökojahooned ja katlamajad leiavad tihti uue omaniku ja kasutuse ning on seega ka kinnisvaraturu üheks osaks.

Vaadates maakondades ringi, jäävad silma väga paljud põllumajanduslikuks tootmiseks, põhiliselt 1960. aastate alguses ehitatud hooned, mis on suurte majanduslike muudatuste ja reformide tulemusena jäänud tühjaks ja kasutuseta.

Turgu sellistele objektidele on, kuid see ei ole väga aktiivne. Kuigi hoonestus ei vasta enamiku ostjate nõuetele, ollakse paremate valikute puudumisel siiski valmis ostma ka selliseid hooneid.

Müügitehingute toimumise eelduseks on peamiselt see, et nende objektide tehinguhinnad jäävad madalamale tasemele, kui on nende asendusmaksumused.

Seega seab vanemate tootmis- ja laohoonete hinnatõusule selge piiri maa- ja ehitushindade muutumine.

Mingist piirist alates ei ole mõtet osta vana tootmis- või laohoonet, kuna uue hoone ehitamine tuleks majanduslikult otstarbekam.

Industriaalkinnisvara soetajad võib laias laastus jagada kaheks: kohalikud ettevõtted, kes on nii valmis ostma vanemaid hooneid kui ka ise ehitama, ning välismaised ettevõtted, kes eelistavad kas ise uute hoonete ehitamist või kaasaegsete hoonete üürimist.

Likviidseimad on heas asukohas paiknevad hea juurdepääsuga ja vajadustele vastava üldpinnaga mõistlikke renoveerimiskulutusi nõudvad objektid.

Ostja seisukohalt on oluline hoonete seisukord ning see, kui palju on vaja sellesse tegevuse alustamiseks investeerida.

Kui hooned vajavad renoveerimiseks suuri investeeringuid, siis otsustatakse olemasolev hoonestus pigem lammutada, sest tihti on kõnealustel objektidel liiga palju ebaratsionaalset pinda ning on otstarbekam ehitada uus ja funktsionaalsem hoone.

Hoonete üldpinna kõrval on oluline ruumide kõrgus, tihti on eelistatumad kõrgemate lagedega objektid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing