Viisnurga poolitus toodab lisaväärtust

Tarvo Vaarmets 10. september 2007, 00:00

Kas siis üks pluss üks on suurem kui kaks? Või õigemini, kas pool pluss pool on rohkem kui üks?

"Me ise arvame küll seda, juhatus on seepärast selle ettepaneku teinud ja nõukogu kinnitanud," vastas Kivistik matemaatilisi algtõdesid kummutavale küsimusele.

"Aktsia hind jaguneb vastavalt, üks aktsia hakkab maksma mingi summa ja teine aktsia hakkab maksma mingi summa, mis summaarselt peaks olema rohkem kui tänane hind," loodab Kivistik aktsionäride rikkust kasvatada.

Uue nimega kinnisvaraarendaja Trigon Property Development istub juba pikemat aega börsipingil, kuid Skano mööblikett ja ehitusplaadid tuleb sinna pärast jagunemist uuesti tarida.

Kaks poolt ei pea aga lahusolekut kaua taluma - taaskohtumine börsil toimub eri ettevõtetena juba käesoleval kuul. "Lähiajal teeme jagunemisavalduse äriregistrile. Kui seal on muudatus tehtud, siis pärast seda on päevade küsimus," rääkis Kivistik, kes hakkab tüürima Eesti 18. börsifirmat. Börsile saadetud teates märgib ettevõtte mööbli-Viisnurga loodetavaks esimeseks kauplemispäevaks 24. septembri.

LHV analüütik Erki Kert peab üsna tõenäoliseks, et kahe ettevõtte aktsiad hakkavad olenemata ühisest lähtest kauplema eri tasemetel.

"See osa, mida rohkem hinnatakse, hakkab eeldatavalt ka rohkem maksma," tõdes Kert, kelle meelest võib jagunemine toota küll lisaväärtust, kuid see on praegu juba aktsia hinda arvestatud. Samas tõdeb ta, et Baltimaade turud efektiivsusega just ei hiilga.

"Seega ei imestaks, kui lühiajaliselt oleks kahe firma väärtus kokku liites suurem kui praegusel Viisnurgal," peab ka Kert võimalikuks, et praeguse Viisnurga sees peitub rohkem kui loogiliselt arvata võiks.

Eelmise nädala lõpus rääkis Viisnurga suuromanik Joakim Helenius aripaev.ee vahendusel, et kavatseb Trigon Property Developmenti muuta juba aasta lõpuks miljardeid väärt ettevõtteks. Selleks kavandatakse viimase alla koondada mitu praegu Trigoni kontrollitavat suurt kinnisvaraprojekti Kesk- ja Ida Euroopas ning Venemaal.

"Inimesed näevad järgmise paari kuu jooksul midagi väga huvitavat," lubas Helenius.

Heleniuse kinnitusel seisneb Trigon Property Developmenti tulevane äri väga suurte ja väga hästi plaanitud projektide müümises, arendustegevuse tõeline väärtus peitub aga just projektide kavandamises ja kujundamises.

Üsna tõenäoline on ka olulise kapitali kaasamine. Erki Kerti arvates see aga Heleniusel lihtne olema ei saa. "Nagu juba Arco Vara emissioon näitas, ei ole huvi kinnisvaraarenduse finantseerimise vastu üleliia suur," märkis Kert, kelle hinnangul on kinnisvaraturu olukord pärast Arco Vara IPOt veelgi ärevamaks muutunud.

"Samas, kuna Trigon Property Development ei plaani orienteeruda elamuturule, on riskid jällegi mõnevõrra väiksemad," tõi ta välja lootustandvama aspekti.

Viisnurga aktsia kärgatas reedel 10,2% võrra kõrgemale. "Kas tõus oli põhjendatud, näitab tulevik," lubas Kert, kes pidas tõusu siiski üllatavaks, sest jagunemisplaanid olid juba ammu teada.

Autor omab Viisnurga aktsiaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing